50. Tyskie Spotkania Teatralne: wystawa "Fragmentaria" od 15.11

W piątek 15 listopada w galerii OBOK na terenie Pasażu Kultury Andromeda odbędzie się wernisaż wystawy kolaży, fotografii i prac wideo Agnieszki Seidel-Kożuch towarzyszącej jubileuszowej, pięćsziesiątej edycji tyskiego przeglądu krajowych teatrów.

Na "Fragmentaria' składa się zbiór kolaży ("nie tylko w formie, ale i w treści"), uzupełniony o teatralne fotosy i video art. - Kolaż to dla mnie sztuka łączenia elementów, które na pierwszy rzut oka do siebie nie pasują – wspomnień, emocji, zdjęć, które jak kawałki rozbitego lustra, ukazują różne aspekty rzeczywistości. Na wystawie zobaczycie prace powstałe z moich fotografii teatralnych, obrazów uchwyconych na ulicach, wycinków gazet i rysunków. Czasem dodaję do nich farbę, innym razem nici lub zatapiam w nich rośliny, tworząc surrealistyczne światy, które istnieją wyłącznie w tych połączonych fragmentach. To jak składanie rozbitego zwierciadła, gdzie każdy kawałek odsłania nowy wymiar, nowe znaczenie - mówi Agnieszka Seidel-Kożuch, autorka wystawy.


- Fotografia teatralna, którą się zajmuję, jest dla mnie źródłem inspiracji – chwytam ulotne momenty, które istnieją tylko na scenie, a potem przekształcam je w kolaż, nadając im nowe życie. Jak rzeka, która nigdy nie przestaje płynąć, moje prace nieustannie się zmieniają, rozwijają i przybierają nowe formy. Na wystawie zobaczycie również video arty – projekcje wizualne, które towarzyszyły koncertom, tworząc spójną, hipnotyczną całość z muzyką - dodaje artystka.


Seidel-Kożuch - z zawodu projektantka graficzna - od 2018 roku aktywnie działa w Tyskim Towarzystwie Fotograficznym, w którym obok pracy artystycznej udxiela się także jako członek zarządu. Jej prace wystawiano m.in. w Muzeum Śląskim, nominowano ją do „Śląskiej Rzeczy” za skład i opracowanie graficzne publikacji fotograficznej Iwony Germanek „Różowy nie istnieje”. W 2020 roku otworzyła wlasną agencję kreatywną Atelier Idel. Swoją filozofię określa nastepująco:


- Sztuka, którą tworzę, to ciągłe przetwarzanie. Reżyser czerpie inspirację z przeszłości, aktorzy nadają jej nową formę, a ja, fotografując to, co stworzyli, odnajduję w tym inspirację, by przetworzyć to ponownie, wciąż na nowo. To niekończący się cykl, w którym sztuka jest jak oddech.


Wernisaż rozpocznie się o godzinie 18; wstęp wolny. Wystawa potrwa do 21 grudnia.

"Kogut w rosole" - spektakl

Może Cię zainteresować:

Siedmiu gołych i wesołych. "Kogut w rosole" w Teatrze Małym Tychy 15.11

Autor: Arkadiusz Korejwo

14/11/2024

Godajom mi helmut 02

Może Cię zainteresować:

"Od pierwszego aktu czuję, że mam płacz na końcu nosa." Rozmowa ze Sławomirem Rosowskim, odtwórcą głównej roli w monodramie "Godajōm mi Helmut"

Autor: Arkadiusz Szymczak

11/11/2024

"Z nich jesteśmy dumni" - kampania w Tychach

Może Cię zainteresować:

Kampania "Z nich jesteśmy dumni" ma zwrócić uwagę tyszan na niepełnosprawnych

Autor: Arkadiusz Korejwo

09/11/2024