Adam Woronowicz w Mediatece. W środę otwarte spotkanie z wybitnym aktorem nowego stulecia

W środę 8 lutego tyską Mediatekę odwiedzi współczesna aktorska znakomitość Adam Woronowicz. Artysta "odda się" gościom głównej miejskiej biblioteki odpowiadając na pytania o swoje życie i twórczość. Wstęp wolny.

Wybitny aktor filmowy i teatralny Adam Woronowicz to gość w otwartym cyklu dyskusyjnym Tury Kultury. 50-letni białostoczanin jest aktywny od 1999 roku i wystąpił do tej pory w szeregu jednych z ambitniejszych i głośniejszych produkcji polskiej kinematografii. Laureat i wielokrotny nominowany do prestiżowej nagrody Polskiej Akademii Filmowej - Orła.

Adam Woronowicz - sylwetka

Szerszej publiczności dał się poznać rolami pisarza Maurice'a Sanda w filmie "Chopin. Pragnienie miłości", tytułowej roli w "Popiełuszko. Wolność jest w nas", stalinowskiego sędziego Andrejewa w "Generale Nilu" czy Adasia Miauczyńskiego w "Baby są jakieś inne" czy Juniora w "Pitbull. Ostatni pies". Potrafi wcielić się zarówno w ojca Kolbego, jak i pierwszego sekretarza PZPR w Gdańsku. Tak mówi o swoim spojrzeniu na aktorstwo w wywiadzie z 2002 roku:

Trudno uprawiać ten zawód, zostawiając filozofię na boku. Można, oczywiście, wykonywać go w sposób formalny. Ja jednak potrzebuję wiedzieć, w jakim obszarze duchowym się poruszam. (…) Nawet grając szuję i łajdaka, trzeba dotrzeć do dna duszy takiego człowieka. To znacznie ciekawsze niż sama forma - mówił Woronowicz w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".

Oprócz Orła 2010 za najlepszą męską rolę drugoplanową w
„Chrzcie” otrzymał siedem nominacji do tej nagrody za role drugoplanowe w filmach „Rewers”, „Miłość”, „Pani z przedszkola”, „Demon”, „Kamerdyner”, „Moje
wspaniałe życie” i „Chopin. Pragnienie miłości”. Woronowicza zobaczymy też w ambitnych serialach („Diagnoza”, „Układ”, „Kod genetyczny” i wiele innych).

W świecie teatru związany z TR Warszawa (dawniej Teatr Rozmaitości), wcześniej także z Teatrem Powszechnym. Otrzymał nagrodę magazynu "Teatr" im. Aleksandra Zelwerowicza za role Fadinarda w „Słomkowym kapeluszu” (Teatr Powszechny) oraz Mirona w spektaklu Teatru Telewizji „Pamiętnik z powstania warszawskiego” według Mirona Białoszewskiego.

Spotkanie rozpocznie się 8 lutego o godzinie 18:00; wstęp wolny.

Krzysztof materna 1

Może Cię zainteresować:

Już w środę w Mediatece spotkanie z legendą polskiego showbiznesu Krzysztofem Materną

Autor: Redakcja

23/01/2023

Ewa Gawryluk

Może Cię zainteresować:

Ewa Gawryluk w Mediatece. Główna tyska biblioteka zaprasza na spotkanie z gwiazdą małego ekranu

Autor: Redakcja

19/12/2022