Zapiski z zamknięcia: sztuka handlu – handel sztuką, stanowią powodowaną pandemią oraz kolejnymi etapami zamykania działalności artystycznej refleksję na temat miejsca aktora we współczesnym ekosystemie, zarówno społecznym, gospodarczym, jak i międzyludzkim.
Dogłębnej analizie poddana została również bliźniacza sytuacja sztuki oraz handlu. Obie te dziedziny zostały czasowo zawieszone, a ludzie je uprawiający stracili źródło utrzymania.
Autorzy projektu:
- aktorka Kamilla Baar
- dyrektor Teatru Małego w Tychach, Paweł Drzewiecki,
Podjęli się opowiedzenia sytuacji artysty pozbawionego kontaktu z widzem, przez pryzmat handlu twórczością sceniczną. Wywodząc z literatury polskiej i światowej oniryczne miniatury teatralne, zadają sobie oraz widzom tego teatralnego procesu, pytania o wartości towarzyszące ludzkości od lat, które kilkunastomiesięczna pandemia znów poddała weryfikacji. Pytania te wybrzmią szczególnie dojmująco dlatego, iż przestrzenią gry będzie nie teatralna scena, a sklepowa witryna, co prowokować może do myślenia o tym, jak wielu ludzi traktuje widowisko sceniczne jako produkt, a sztukę aktorską jako towar. Wszystko to w zaledwie kilkanaście dni od ponownego otwarcia dla społeczeństwa zarówno widowni teatralnych, jak i przestrzeni handlowych.
Odsłona I
- Ile dla Ciebie warte jest ludzkie życie?
- Na podstawie „Dziewczynki z zapałkami” Hansa Christiana Andersena
Odsłona II
- Ile warta jest tradycja?
- Na podstawie „Sklepów cynamonowych” Brunona Schulza
Odsłona III
- Jaką cenę płacisz za bycie sobą?
- Na podstawie „Fantazy” Juliusza Słowackiego i „Poskromienia złośnicy” Williama Szekspira
Odsłona IV
- Czy młodość jest warta każdej ceny?
- Na podstawie „Esther” Stefana Chwina
Odsłona V
- Ile kosztuje przyjemność?
- Na podstawie „Dziwki z OHIO” Hanocha Levina
Odsłona VI
- Ile warta jest miłość?
- Na podstawie „Idioty” Fiodora Dostojewskiego
Odsłona VII
- Postscriptum