Członkowie Akademii Fonograficznej w internetowym głosowaniu docenili dwa albumy nagrane przez tyskich kameralistów, za które otrzymali trzy nominacje. Jest to tym bardziej imponujące, iż do tegorocznych, 28. Fryderyków zgłoszono aż 194 nagrania z muzyką poważną. 115 z nich zostało zgłoszonych w kategorii głównej, w której zawalczą muzycy z Tychów; pozostałe nagrania walczą w dziesięciu kategoriach przewidzianych dla tego nurtu muzyki.
W tegorocznej edycji dwie nominacje - w kategorii głównej - Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej - oraz muzyki operowej i oratorskiej otrzymała płyta Pokora. Dramma Giocoso. Jest to kolejny album muzyki Aleksandra Nowaka z librettem Szczepana Twardocha w serii Anaklasis Polskiego Wydawnictwa Muzycznego prezentującej awangardowe kompozycje oratorskie i operowe. Tematyką album nawiązuje do jednej z powieści Twardocha traktującej o górnośląskiej rzeczywistości.
Trzecia tegoroczna nominacja dla AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia padła w kategorii "muzyka orkiestrowa" dla płyty Pokolenie ’51 z kompozycjami wybitnych śląskich twórców Eugeniusza Knapika, Andrzeja Krzanowskiego i Aleksandra Lasonia. Kompozytorzy aktywni od lat 70. wywarli wielkie piętno na współczesnej polskiej muzyce poważnej; jednym z utworów Pokolenia '51 został napisany w 2007 roku specjalnie dla muzyków AUKSO.
AUKSO ma już na koncie nominacje w najważniejszej kategorii i Fryderyka za wydawnictwo operowe
Wszystkie dotychczasowe nominacje dla albumów z udziałem AUKSO dotyczą wydawnictw nawiązujących do powieści z tzw. trylogii śląskiej Twardocha z muzyką Alka Nowaka z tej samej serii Anaklasis. W 2022 płyta Syrena. Melodrama Aeterna była nominowana w kategorii Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej i otrzymała Fryderyka w kategorii operowej. Do Fryderyków 2021 nominowany był natomiast album Drach. Dramma per musica.
Gala finałowa i wręczenie Fryderyków 2023 odbędzie się w sobotę 22 kwietnia w Arenie Gliwice.
Może Cię zainteresować: