Auksodrone 2024 - trzy dni z trzema światami muzyki w Tychach. Dzień drugi (5.10)

Drugi dzień tegorocznego festiwalu Auksodrone to przede wszystkim spotkanie z kompozycjami Pawła Szymańskiego i Qby Janickiego oraz premiera dramatu muzycznego Alka Nowaka osadzonego na pustkowiu Grenlandii.


Auksodrone 2024

W sobotę 5 października wieczór rozpocznie się od serii pytań i odpowiedzi z udziałem Pawła Szymańskiego, Qby Janickiego, Alka Nowaka i Marcina Wicha o 16:30 we foyer tyskiej Mediateki.


Następnie (17:30) w audytorium przy Piłsudskiego 16 rozpocznie się wspólny koncert orkiestry AUKSO, pianisty Piotra Salajczyka i wiolonczelistki Magdaleny Bojanowicz poświęcony utworom kultowego współczesnego kompozytora Pawła Szymańskiego - "remiksów coverów XVIII-wiecznych przebojów".


- Chyba najbardziej w „Quasi una sinfonietta”, której pierwsza część to błyskotliwa mozaika popularnych klasycystycznych sampli, a trzecia – spektakularna koda oparta na chwytliwym basie i połamana niczym rasowy drum’n’bassowy banger. Ale magia wydarza się w skrajnie wychillowanej części środkowej, choć pozornie nie dzieje się w niej nic. To sen o muzyce, którą znamy od zawsze, ale której nigdy nie słyszeliśmy. Symfonia wieczności. (...) Może tak będzie brzmiała klasyka komponowana przez SI - intryguje zapowiedź koncertu.


W drugim koncercie wieczoru do tyskich kameralistów dołączy Qba Janicki oraz Audrey Chen. Janicki to spadkobierca skupionej wokół bydgoskiego klubu Mózg sceny yassowej; jego domeną jest konstruowanie złożonych palet dźwiękowych z prostych mechanicznych i elektronicznych elementów. Jego wspólny występ z chińsko-amerykańską wokalistką i AUKSO zatytułowano Bionic Enviroments, a tematem przewodnim są "nieistniejące jeszcze, ale możliwe światy".


- Prorocy nowej muzyki upatrywali jej przyszłości w elektronice i perkusji – jako równie inspirujących źródłach zupełnie nowych dźwięków (...) [jednak] perkusja zdaje się być trochę niedoceniana. A przecież to w niej tkwi potencjał na połączenie tego, co ożywione, z tym, co mechaniczne.


Po zakończeniu tego koncertu publikę przed finałem zagrzeje we foyer Mediateki krótki set didżejski w wykonaniu dziennikarzy muzycznych Bartka Chacińskjego i Jacka Hawryluka; o 21:15 scenę opanuje "Febra arktyczna. Comedia harmonica" - najnowsze dzieło słynącego z przekładów współczesnej polskiej literatury na język opery Alka Nowaka. Tym razem zdobywca Fryderyków przeniesie nas z pomocą Marcina Wichy, Capella Cracoviensis i AUKSO do chaty na lodowej pustyni w środku Grenlandii, w której rozgrywa się akcja "Febry". Treść kompozycji utrzymanej w stylistyce późnośredniowiecznej proto-opery jest równie nieszablonowa, co jej forma:


- W całości rozgrywa się w chacie na grenlandzkim pustkowiu i w której nie wydarza się w zasadzie nic. Jakich dramatycznych zwrotów można się bowiem spodziewać w życiu dwóch legendarnych eksploratorów duńskiej Arktyki, którzy trzy lata czekali w samotności na odsiecz? Natura nie lubi jednak pustki; rozkwita więc – na granicy psychozy – życie wewnętrzne naszych dwóch bohaterów, których osobowości ulegają polifonicznej dezintegracji. Cóż bowiem mogą wyśpiewać umysły dwóch Duńczyków wobec bezkresnej pustki i subiektywnej wieczności?

Bilety w cenie 49 (jeden dzień)/99 złotych (cały festiwal) dostępne w sieci Ticketmaster i w Mediatece na godzinę przed koncertami. Więcej informacji na stronie auksodrone.com.

Auksodrone 2024

Może Cię zainteresować:

Auksodrone 2024 - trzy dni z trzema światami muzyki w Tychach. Dzień pierwszy (4.10)

Autor: Arkadiusz Korejwo

01/10/2024

Filharmonia Śląska

Może Cię zainteresować:

Inauguracja Śląskiej Jesieni Gitarowej 2024 z ŚOK w katowickiej filharmonii

Autor: Arkadiusz Korejwo

28/09/2024