Cyberprzestępczość to problem o skali globalnej - dzięki rozproszeniu przekazu informacji i anonimowości oszuści i wyłudzacze mogą osiągać niesłychane sukcesy.
W ostatnim czasie w naszym regionie dwóch mężczyzn padło (niezależnie od siebie) ofiarą podstępu, w którym oszuści wcielają się z wielką dbałością o szczegóły w bankową infolinię; para z Tychów usłyszała ponad sto zarzutów za fałszywy e-handel, a starszą kobietę spod Pszczyny ograbiono klasyczną już metodą "na policjanta" z - bagatela - ćwierć miliona złotych.
Szerzący się obecnie najnowszy "patent" na szwindel na odległość przechodzi wszelkie pojęcie.
Z
treści przesyłanych wiadomości wynika, że wobec osoby, która ją
otrzymała toczy się postępowanie w związku z popełnieniem przestępstwa i
powinna ona zapoznać się z zarzutami, które opisane są w załączniku.
Potencjalna ofiara jest instruowana, by pobrać i otworzyć na swoim urządzeniu fałszywe pismo - może ono zawierać skrypt instalujący oprogramowanie szpiegowskie. W celu uwiarygodnienia swojej wiadomości przestępcy podpisują się jako Komendant CBZC - Adam Cieślak.
W wyjątkowo bezczelnej wersji złodzieje straszą zarzutami o charakterze seksualnym
W zdumiewająco zuchwałej, zakrawającej na chory żart wersji kanciarze wysyłają maila z załącznikiem rozpoznawanym jako dokument PDF, podszywając się pod komendanta głównego Policji gen.
insp. Jarosława Szymczyka. Mało tego - z treści wiadomości
wynika, że wobec odbiorcy prowadzone jest postępowanie dotyczące
przestępstw z kategorii wolności seksualnej i obyczajności. Przestępcy
zalecają kontakt mailowy w tej sprawie i...ostrzegają przed skierowaniem
sprawy do prokuratora.
Nawet jeżeli popełniłeś czyn karalny, to Policja w ramach prowadzonego postępowania wykonuje czynności procesowe szczegółowo opisane w Kodeksie Postępowania Karnego. O wszelkiego rodzaju wezwaniach, wszczęciu postępowania czy złożeniu wyjaśnień na piśmie nie informujemy poprzez pocztę elektroniczną - pouczają funkcjonariusze.
Incydenty tego rodzaju (tzw. phishing - łowienie danych za pomocą mistyfikacji) w razie wystąpienia warto zgłaszać specjalnemu zespołowi reagowania na cyberzagrożenia działającego w ramach polskiej sieci naukowej NASK pod tym adresem.
Może Cię zainteresować: