Już w styczniu do Polski ma trafić około miliona i 100 tysięcy szczepionek na koronawirusa. Prace nad remedium trwały rok, a przy jego stworzeniu wykorzystane zostały metody badawcze użyte podczas prac nad szczepionką na wirusa MERS. 23 listopada ogłoszono, że antidotum na covid jest gotowe; pracowały nad nim firma Astra Zeneca wraz z naukowcami z Uniwersytetu Oksfordzkiego.
W Polsce szczepienia przeciw Covid-19 będą dobrowolne. W pierwszej kolejności zaszczepieni mają zostać seniorzy (osoby po 65 roku życia), a także pracownicy medyczni oraz, co ciekawe, służby mundurowe. Jak stwierdził na konferencji prasowej GIS wiceminister zdrowia Waldemar Kraska:
Szczepionki, które do nas dotrą, będą najpierw skierowane do osób z grup ryzyka. Dodał również, że szczepienie to jedyna droga, abyśmy zahamowali epidemię i wrócili do normalności, do której wszyscy tęsknią.
W ramach programu szczepień, Megrez został jednym z tzw. szpitali węzłowych, który będzie przygotowany do dystrybucji bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi Covid-19. Na ten moment w szpitalu zaszczepieni mogą zostać lekarze, farmaceuci lub inni pracownicy placówek medycznych. Nie wiadomo dokładnie, kiedy szczepienia będą dostępne dla szerszej grupy osób.
Zapisy ruszają już teraz i kończą się 18 grudnia. Jak informuje szpital, do tej daty, do godziny 12.00 możliwe jest przysyłanie list chętnych do wykonania szczepienia. Na liście musi znajdować się imię nazwisko i PESEL, a gotowy spis należy dostarczyć do Działu Statystyki Medycznej WSS Megrez. Inny sposób to wysłanie listy chętnych na maila szczepieniacovid@szpitalmegrez.pl, na którego możliwe jest przesyłanie zaszyfrowanych plików – pod tym adresem można również zasięgnąć wszelkich informacji.
Jak twierdził na antenie radia RMF FM prezes Agenci Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski, Polska ma być gotowa do przyjęcia i dystrybucji pierwszej porcji szczepień w przeciągu dwóch najbliższych tygodni.