Z okazji jubileuszu 40. rocznicy strajku w kopalni „Piast” 25 listopada 2021 roku członkowie Rady Miejskiej w Bieruniu przegłosowali uchwałę uczczenia 40. rocznicy strajku w kopalni „Piast”.
– Jest to prawdziwy dowód szacunku i uznania dla bohaterów, którzy od 14 do 28 grudnia 1981 roku uczestniczyli w podziemnym strajku. Przecież to właśnie oni - strajkujący z kopalni „Piast” 40 lat temu sprzeciwili się wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego, zmilitaryzowaniu kopalń, a także zawieszeniu działalności wszelkich organizacji i stowarzyszeń, czy internowaniu szefów kopalnianych struktur „Solidarności”. Ich akt heroizmu z całą pewnością powinien zostać doceniony i tak też się stało – informują bieruńscy urzędnicy.
Bieruńska uchwała o historycznym wydarzeniu
– Rada Miejsca doskonale zdaje sobie sprawę, że historia, która rozegrała się 40 lat temu na terenie Bierunia nie może być zapomniana. Odwaga strajkujących i ich rodzin pokazał czym jest patriotyzm, solidarność, braterstwo. Historia najdłuższego podziemnego strajku w Polsce po 13 grudnia 1981 roku nie powinna być zapomniana, a kultywowana. Właśnie dlatego powstała uchwała w sprawie uczczenia 40. rocznicy strajku w kopalni „Piast” – mówią bieruńscy urzędnicy.
Wykonawcą uchwały jest Burmistrz Bierunia Krystian Grzesica. Uchwała została przekazana Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej, Prezesowi Rady Ministrów, Marszałkowi Sejmu RP, Marszałkowi Senatu RP, Wojewodzie Śląskiemu, Marszałkowi Województwa Śląskiego, Staroście Bieruńsko-Lędzińskiemu, a także Prezesowi Polskiej Grupy Górniczej (PGG).
Wystawa na bieruńskim rynku
W listopadzie na rynku w centrum Bierunia pojawiła się mobilna wystawa, która w pigułce przedstawia wydarzenia sprzed 40 lat. Opowiada o przebiegu strajku oraz przedstawia sylwetki przywódców protestu.
– Wystawa na Rynku to kolejna inicjatywa upamiętniająca strajk w kopalni PIAST w jego 40. rocznicę. W październiku 2021 roku odsłoniliśmy mural na budynku bloku widocznego z ulicy Warszawskiej w Bieruniu przedstawiający trzech strajkujących górników. Sporo działań służących upowszechnianiu wiedzy o historycznym strajku podejmowaliśmy również w minionych latach. W 2019 roku w przejściu podziemnym pod ulicą Warszawską pojawiła się wystawa stała wielkoformatowa prezentująca obrazy z komiksu pt.: „Wolna Polska 650 metrów pod ziemią”. W 2020 roku w kościele Świętej Barbary - patronki górników odsłonięta została tablica, będąca hołdem złożonym załodze KWK PIAST – informują bieruńscy urzędnicy.