Całuski, całuski! W niedzielę walentynkowy jarmark w Bieruniu

W niedzielę (11 lutego) Bieruń obchodzi tegoroczne święto patrona miasta - świętego Walentego - połączone z jarmarkiem i uroczystościami. Jest to jedno z najciekawszych miejsc kultu w województwie śląskim z nieoczywistą tradycją.



Miasto, którego dewizą jest „Zakochaj się w Bieruniu” tradycyjnie obchodzi Walentynki z dużą pompą. Z uwagi na wypadającą w tym roku 14 lutego środę popielcową i towarzyszący jej początek postu, który nie pozwoliłby na uczestnictwo Kościoła w obchodach, przeniesiono imprezę na trzy dni wcześniej.

Walencinek w Bieruniu - sanktuarium św. Walentego o niesamowitej historii i tradycjach

Wzdłuż ulicy Krakowskiej szykowane są rzędy kolorowych straganów, na których będzie można zakupić słodkości w kształcie serca, bieruńskie „całuski” - biszkopty adwokatowe w czerwonej polewie wypiekane specjalnie na tę okazję przez jednego cukiernika - oraz m.in. śląskie kartki walentynkowe i rękodzieło.

Dość słabo znanym faktem jest to, że roku do sanktuarium św. Walentego w Bieruniu pielgrzymują tysiące wiernych; obok kościoła w Chełmnie na Pomorzu to największy ośrodek kultu tego świętego w Polsce. Jak wyjaśnia ks. Michał Anderko, proboszcz parafii i jednocześnie kustosz zabytkowego sanktuarium, rozwijał się co najmniej od XVII wieku. Swego czasu dzieci dostawały w szkole wolne, by móc trafić na ten odpust.

- Kiedyś do Bierunia przybywali pielgrzymi prosząc o dar uzdrowienia, lub Ci, którzy za uzdrowienie chcieli podziękować; współcześnie św. Walenty znany jest zwłaszcza jako patron zakochanych. W Bieruniu łączymy te dwie tradycje - wyjaśnia.

Kościółek zwany Walencinkiem początkowo był kaplicą orzy miejscu pochówku ludzim których nie można było chować na parafialnym cmentarzu - złoczyńców, ofiar zarazy czy ludzi uważanych za przeklętych. W poprzedzający wieczór odbywa się także przemarsz z bieruńskiej fary pod pomnik Świętego Walentego, w którym zwykle uczestniczą strażacy - to wstawiennictwu patrona przypisywano bowiem ochronę miasta przed klęskami i żywiołami.

Walentynkowy bus kursuje z Tychów do Bierunia, miasta św. Walentego

Na obchody można dojechać okolicznościowym, walentynkowo przystrojonym autobusem linii 31 Tychy - Bieruń, w którym hostessy rozdają słodycze. Obchody zakończą się 14 lutego wernisażem wystawy poświęconych miasteczku zdjęć oraz prezentacją busa na tamtejszym Rynku z udziałem oficjeli z obu miast.

423735555 1571869363570823 112591644690176835 n denoised sharpened light 100

Może Cię zainteresować:

Walentynkowy bus kursuje z Tychów do Bierunia, miasta św. Walentego

Autor: Arkadiusz Korejwo

08/02/2024

Sanktuarium świętego Walentego w Bieruniu

Może Cię zainteresować:

Walencinek w Bieruniu - sanktuarium św. Walentego o niesamowitej historii i tradycjach

Autor: Arkadiusz Korejwo

14/02/2023

Mural na tyskiej porodówce

Może Cię zainteresować:

Bociany na ścianie tyskiej porodówki - najnowszy mural na Śląsku

Autor: Arkadiusz Korejwo

06/02/2024