Orlen ogłosił kolejną podwyżkę cen paliw. Jako główny powód podaje się rosnące notowania cen ropy na światowych rynkach. Dodatkowo - błyskawicznie drożeją też biokomponenty dodawane do paliw, których procentowa zawartość w paliwie z roku na rok rośnie Tak, chodzi właśnie o te biokomponenty, których dodawanie miało obniżyć cenę...
Ile kosztuje paliwo, a ile w tym podatków?
Jak podaje VW Bank - w przypadku benzyny 95-oktanowej największą jednostkową składową ceny, bo aż 41 procent, stanowi kwota netto w rafinerii. I tyle naprawdę kosztowałoby paliwo, gdyby nie... podatki.
Reszta, to kumulacja podatków naliczanych na rzecz Skarbu Państwa i inne opłaty. Oto one:
- podatek akcyzowy - 32 proc.
- VAT - 19 proc.
- marża dystrybutora - 3 proc.
- opłata paliwowa - 3 proc.
- opłata emisyjna - 2 proc.
W przypadku oleju napędowego cena netto to 47 procent, inne składowe to:
- akcyza - 25 proc.
- VAT - 19 proc.
- opłata paliwowa - 7 proc.
- opłata emisyjna - 2 proc
Coraz droższy LPG
W cenie autogazu nie ma wprawdzie opłaty emisyjnej, ale cena netto rafinerii to 52 procent, 19 VAT, a 16 procent - akcyza. Tu większe są marża dystrybutora - bo aż 8 procent i opłata paliwowa - 5 procent.
Ekonomiści przyznają, że obniżenie akcyzy mogłoby pomóc w zahamowaniu wzrostów cen, ale na to polski rząd raczej się nie zgodzi.
Ceny ropy na świecie
Najniższy w ostatnim okresie kurs ropy był notowany 20 kwietnia 2020 roku - wtedy za baryłkę na światowych rynkach płaciło się 17,1 dolara. Od tamtego czasu cena idzie w górę, choć obecnie notowana jest nieco poniżej 80 dolarów za baryłkę. Co ciekawe, cenowy szczyt był 6 lipca 2008 - 145,04 dolara. Mimo to ceny na stacjach paliw nie przyprawiały o zawrót głowy.