Czy można zachorować po szczepieniu? Lekarka z tyskiego Megrezu rozwiewa wątpliwości

Narodowy Program Szczepień nie zwalnia. W samych Tychach przynajmniej jedną dawkę przyjęły już blisko 23 tys. mieszkańców. Czy podanie dwóch dawek to gwarancja bezpieczeństwa i zdrowia? Odpowiedzi na pytania, które każdego dnia zadaje sobie setki osób udzieliła lekarka Megrezu, doktor Agata Rauszer-Szopa.

Szcxpionnkkaaa
We wpisie opublikowanym na portalu społecznościowym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Megrez w Tychach czytamy:
  • Ryzyko zachorowania na COVID-19 pomimo przejścia pełnego cyklu szczepień (dwie dawki w przypadku szczepionek firm Pfizer, Moderna oraz Astra Zeneca, jedna dawka w przypadku szczepionki firmy Johnson&Johnson) wynosi około 0,5%.Ryzyko zachorowania pomimo zaszczepienia jest większe u pracowników ochrony zdrowia, mających stały i długotrwały kontakt z wirusem o dużej wiremii oraz u pacjentów przyjmujących leki immunosupresyjne, hamujące lub osłabiające wytwarzanie przeciwciał poszczepiennych (cyklosporyna, takrolimus, mykofenolan mofetylu, przeciwciała monoklonalne stosowane w terapii stwardnienia rozsianego, citalopram, Gilenya).Rozwinięcie się COVID-19 pomimo zaszczepienia pełną dawką wiąże się ze znacznie lżejszym przebiegiem choroby.
  • Szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują choroby i nie dają dodatniego wyniku testu na obecność wirusa SARS-CoV-2.
  • Niektóre z objawów ubocznych po szczepionce przypominają objawy COVID-19, jednak po szczepieniu NIGDY nie wystąpi: ból gardła, katar, kaszel, duszność.
  • Osoby, które kilka dni po szczepieniu rozwinęły objawy COVID-19, a wynik testu był pozytywny, zostały zaszczepione w okresie inkubacji wirusa, jako osoby jeszcze bezobjawowe.
  • Okres inkubacji wirusa SARS-CoV-2 (czyli czas od kontaktu z wirusem do czasu wystąpienia objawów) wynosi średnio 5-6 dni, ale może wynosić nawet 14 dni.
  • Często zatem dochodzi do sytuacji, kiedy osoba chora bezobjawowa jest zaszczepiona i rozwija objawy choroby kilka dni po szczepieniu; tacy pacjenci nie mają żadnych objawów i nie zgłaszają żadnych dolegliwości w trakcie zbierania wywiadu przez osobę kwalifikującą do szczepienia. Tak powstają fake-newsy dotyczące rozwoju COVID-19 po szczepieniu.
  • W przypadku zachorowania na COVID-19 pomiędzy 1. i 2. dawką, termin drugiej dawki odracza się do 6 miesięcy od daty dodatniego wyniku testu PCR.

Jeśli masz wyznaczony termin szczepienia, a czujesz się źle, masz bóle mięśniowe lub podwyższoną ciepłotę ciała, skonsultuj się ze swoim lekarzem lub z lekarzem kwalifikującym do szczepień, który rozważy przesunięcie terminu szczepienia.