Czy przy Paprocanach pojawi się nowy lokal gastronomiczny?

Jak informuje portal tychy.info, budynek po Barze "Papry" ma zostać wyburzony. W jego miejsce miałby powstać nowy budynek gastronomiczny.

Budynek w którym kiedyś mieścił się bar, obecnie jest w użyciu przez MOSiR Tychy, który wykorzystuje go jako magazyn na sprzęt wodny.

Zły stan budynku

Stan tego budynku jest na tyle zły, że w zasadzie nadaje się tylko do wyburzenia. Były zrobione już trzy przetargi na zorganizowanie tam gastronomii, ale przetargi nie wyszły- poinformował portal tychy.info Marcin Staniczek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Tychach.

Dodał, że od tamtego czasu minęły lata i teraz Urząd Miasta chce zorganizować przetarg na wybudowanie nowego budynku gastronomicznego z projektem miejscowego biznesu i z kwotą za wynajem. - Ma to nastąpić prawdopodobnie w najbliższych miesiącach - wyjaśnił dyrektor MOSiR.

Lokale przy jeziorze

Obecnie przy tyskim jeziorze funkcjonuje kilka lokali gastronomicznych m. in. :

  • Lody Gramy - Promenada
  • Sezonovo paprocany
  • Cukiernia - Lodziarnia Fabian
  • Restauracja Huta Paprocka
  • Pub Trzynastka
  • Restauracja Dom Bawarski

Jakość wody w jeziorze

Niestety, pomimo ciągłego rozwoju nabrzeża nad Jeziorem Paprocańskim w postaci m. in. budowy ciągu pieszo-rowerowego wokół jeziora, powstania przystani kajakowej, jakość wody w jeziorze pozostaje bez zmian. Dalej co roku w okresie letnim dochodzi do zakwitu sinic w jeziorze.

W 2014 roku władze miasta postawiły na jeziorze trzy fontanny, które miały pompować wodę ze studni głębinowych. Ówczesny zastępca prezydenta ds. infrastruktury technicznej Mieczysław Podmokły tłumaczył wtedy, że poprzez ich działanie w jeziorze przybędzie wody, a także zmieni się jej skład. Tłumaczył, że poprzez zawartość żelaza i wapnia w wodach głębinowych pogorszą się warunki życia i rozwoju sinic.

W 2017 roku naukowcu z Uniwersytetu Śląskiego zaproponowali kilka rozwiązań, dzięki którym jakość wody w Paprocanach mogłaby się polepszyć. Najciekawszym - według samych naukowców - rozwiązaniem jest odtworzenie hydrotechnicznych rozwiązań z przeszłości, czyli odbudowanie oczyszczalni wody typu gruntowo-korzeniowego oraz związane z tym ponowne wykorzystanie dawnych rowów melioracyjnych. W swoich sugestiach i rekomendacjach przekazanych tyskiemu samorządowi badacze wskazywali też na zwiększenie powierzchni szuwarów, mechaniczne odgrodzenie kąpieliska od reszty akwenu czy poszukiwanie alternatywnych źródeł wody, które mogłyby zasilić zbiornik.