Osteopatia - na czym właściwie polega?
Osteopatia opiera się na szerokiej wiedzy anatomicznej i fizjologicznej oraz dokładnej znajomości biomechaniki układu kostno-mięśniowego. Słowo „osteopatia” zwykle zestawia się ze słowem “holistyczny”. Powód? Filozofia osteopatii traktuje pacjenta całościowo i uznaje zależność pomiędzy jego ciałem, psychiką i umysłem, zarówno w zdrowiu jak i w chorobie. Zakłada również, że ludzki organizm posiada naturalne zdolności do samoregeneracji, więc stymuluje procesy naprawcze organizmu.
Za
ojca medycyny osteopatycznej i jednocześnie założyciela pierwszej
szkoły Osteopatii, uznaje się Andrew Taylor Still’a (żyjącego w
latach 1828 – 1917). Jego zdaniem, osteopata stoi twardo na ziemi,
obserwuje prawa i jako inżynier ludzkich ciał wprowadza je w życie
w celu przywrócenia zdrowia.
- Osteopatia to integralna całość, starająca się odnaleźć to co zagubione w pacjencie – zdrowie. W literaturze naukowej opisuje się ją jako gałąź medycyny niekonwencjonalnej, w moim odczuciu jest to nietrafiony opis. Z samej definicji wynika, że to metody i praktyki, uważane są za lecznicze. Niemniej, są one obalone, niesprawdzone szkodliwe lub niemożliwe do udowodnienia. Osteopatia to przede wszystkim anatomia i fizjologia, a wykorzystane techniki osteopatyczne mają wpływ na pacjentów. – dodaje Marcin Sowula, Fizjobalans w Tychach.
Jakie techniki wykorzystuje osteopata?
Dobre pytanie. Zasadniczo osteopata wykorzystuje techniki terapeutyczne i techniki funkcjonalne. Na czym polegają? W przypadku pierwszych (tj. techniki terapeutyczne) po ustaleniu mechanizmów mogących uruchomić procesy samoleczenia, terapeuta stosuje odpowiednie, różnorodne i bezpieczne techniki manualne dostosowane indywidualnie do stanu zdrowia chorego. Dzielą się one na techniki strukturalne i polegają na bezpośredniej pracy na tkankach lub narządach wewnętrznych. W jakim celu? Oczywiście chodzi o poprawę ruchomości, zmniejszenie napięcia lub uruchomienie drenażu żylnego i limfatycznego. Ich przykładem są mobilizacje i manipulacje.
Z kolei techniki funkcjonalne obejmują bardzo delikatną pracę z tkankami pacjenta w celu usunięcia przykurczy, zaburzeń czynnościowych narządów trzewnych oraz zespołów uciskowych naczyń i nerwów. Zalicza się do nich takie techniki jak:
- Energizacji mięśni (działające na powięź),
- Kranio-sakralne,
- Stanów ostrych.
Kilka słów o Fizjobalans w Tychach
Właścicielem Fizjobalans w Tychach jest Marcin Sowula - fizjoterapeuta masażysta, osteopata z 10-letnim doświadczeniem, dla którego to nie tylko praca, a życiowa pasja. Uczestnik wielu konferencji, warsztatów oraz specjalistycznych kursów z różnych dziedzin fizjoterapii między innymi: ortopedii, neurologii i ginekologii. Wspomagający się alternatywnymi terapiami z technologii nanoplastrów, tworzącą nowoczesną formę fototerapii (firma Lifewave). Pan Marcin to także uczestnik 5- letnich studiów osteopatycznych w FICO (Flanders International College of Osteopathy) w Warszawie. Certyfikowany kursant PNF.
Jego przygoda z osteopatią rozpoczęła się z potrzeby pogłębiania i udoskonalania własnej wiedzy, umiejętności. Do każdego pacjenta podchodzi z zaangażowaniem, stosując holistyczne i indywidualne podeście. W swojej pracy z pacjentami opiera się na rzetelnym wywiadzie, precyzyjnym ustaleniu przyczyn dolegliwości oraz odpowiednio dopasowanym programie leczenia.
Swoją
terapię kieruję do osób w każdym wieku, z zakresu fizjoterapii i
osteopatii. Naturalnie nasuwa się pytanie, z jakimi problemami można
się zgłaszać do Pana Marcina?
Kiedy zgłosić się do osteopaty?
Fizjobalans oferuje pomoc w zaburzeniach funkcjonalnych organizmu, jak bóle przeciążeniowe:
- Bóle kręgosłupa i stawów,
- Zespół bolesnego barku,
- Łokieć tenisisty/ golfisty,
- Zespoły bólowe odkręgosłupowe: zaburzenia dyskowe i stawowe, rwa kulszowa, rwa ramienna (w stanach ostrych i przewlekłych),
- Urazy związane z wykonywanym zawodem.
Ponadto Pan Marcin jako doświadczony osteopata pomaga uporać się z bólem różnego pochodzenia, na przykład:
- Bóle tkanek miękkich (mięśnie, powięziowe, więzadła) spowodowane przewlekłym stresem i przeciążeniami,
- Bóle i zawroty głowy,
- Uciążliwe bóle menstruacyjne,
- Bóle w obrębie klatki piersiowej,
- Bóle stawów mostkowo- żebrowych,
- Bóle stawów skroniowo- żuchwowych.
Warto podkreślić, że właściciel Fizjobalans posiada doświadczenie w rehabilitacji sportowej, zajmując się urazami jak i motorycznym przygotowaniem do aktywności sportowej z uwzględnieniem uprawianej dyscypliny.
Jako terapeuta, pomaga kobietom w ciąży cierpiącym na bóle kręgosłupowe i stawowe. Paniom w okresie połogowym zarówno po naturalnym jak i cesarskim cięciu (tzn. praca na bliźnie, rozejście się kresy białej, nietrzymanie moczu i inne występujące dolegliwości).
Pan Marcin zajmuję się również rehabilitacją neurologiczną i ortopedyczną. Zarówno zachowawczą jak i pooperacyjną w leczeniu schorzeń kręgosłupa oraz stawów obwodowych, a także dolegliwościami i dysfunkcjami:
- Stawów kolanowych (m.in. po rekonstrukcji ACL),
- Stawów skokowych,
- Kości krzyżowej,
- Miednicy,
- Obręczy barkowej.
Koniec
z dręczącym bólem! Fizjobalans to nowatorska rehabilitacja i
osteopatia
Fizjobalans
– Marcin Sowula zaprasza!
ul.
Nizinna 2
43-300
Tychy
Tel.
516 647 038
FACEBOOK
|| ZNANYLEKARZ