Do Tychów przyjadą designerzy i architekci z prawie 20 krajów!

W połowie sierpnia 2021r. miasto Tychy będzie gościć designerów i architektów z prawie 20 krajów w ramach międzynarodowego projektu MEETINGS OF DESIGN STUDENTS REVIVAL 2021 (MEDS).

MEDS

Urbanizacja Śląska oraz jego industrializacja dają naszemu regionu wyjątkowość i własny charakter. Właśnie te dwie cechy pozwalają organizatorom projektu poruszyć problem transformacji, której obecnie doświadcza Śląsk.

  • Kontekst
  • Tożsamość
  • Transformacja

Są to główne kategorie na jakich opiera się projekt MEDS REVIVAL. Organizatorzy chcą również przez te cechy zwrócić uwagę na ekologię, społeczeństwo i rewitalizacje regionu.

- W 2010 roku kilku znajomych wpadło na pomysł, by wspólnie sobie pomagać, dawać możliwości rozwoju, a jednocześnie tworzyć projekty dla konkretnych środowisk i lokalnych społeczności. Od tego czasu MEDS zapewnia przestrzeń do wymiany pomysłów i idei związanych z architekturą, wzornictwem przemysłowym, grafiką, modą i fotografią – mówi Magdalena Storożenko - President of MEDS Silesia Foundation, odpowiedzialna za realizację tegorocznej, polskiej edycji projektu.

MEDS to jednak nie tylko warsztaty. - To także ambitni, zaangażowani designerzy i architekci, którzy wspierają się wzajemnie w swoich działaniach. Uczestnicy warsztatów sami stają się później tutorami, organizują wydarzenia we własnych krajach oraz kolejne warsztaty – dodaje Magdalena Storożenko.

Szczegóły projektu

Do Polski przyjedzie 60 uczestników m.in. z Libanu, Irlandii i Kosova. Uczestnicy przez dwa tygodnie będą mieszkali w różnych cz ęściach miasta, jednak i „bazą” będzie Browar Obywatelski w Tychach. Oprócz tego, uczestnicy MEDS'a zrealizują 2 projekty w Tychach oraz po jednym w Katowicach i Dąbrowie Górniczej. 2 projekty powstaną również dla Metropolii GZM. - W tunelu na al. Jana Pawła w Tychach powstanie mozaika z „odpadów” w tunelu, ma za zadanie ukazać nowe spojrzenie na to miejsce oraz poruszyć problem zalewających świat w ogromnych ilościach odpadów. Autorami projektu są Errita Zuna,Elira Beqaj z Kosova, a będzie go realizował zespół z Libanu i Irlandii: Vanessa Chamilian, Deimis Bakunas i Andrew Byrne – mówi Magdalena Storożenko.

Z kolei w Parku Północnym powstanie projekt lustrzanej „kaplicy zadumy”, która dzięki lustrzanej elewacji wtapia się w otaczającą zieleń. Jego autorem jest irlandzki architekt Kieran Donnellan. MEDS to nie tylko spotkania młodych, ambitnych ludzi, ale także wiedza, która z tych spotkań wynika. - Wiedza zdobyta na MEDS Revival 2021 to wiedza dotycząca, między innymi polskiego wzornictwa, które przyciąga niemożliwym do pomylenia z żadnym innym, niszowym (w skali świata) charakterem. Na tym oparta jest strategia promocyjna edycji 2021 oraz wydarzenia towarzyszące. To właśnie te etnograficznie wyjątkowe aspekty polskiej kultury mają być inspiracją dla projektów realizowanych przez uczestników warsztatów – podkreśla Kamila Haja – vice-president od MEDS Silesia Goundation.

Od 2010 roku w ramach MEDS zrealizowano kilkadziesiąt projektów m.in. w Belgii, Grecji, Serbii, Rumunii czy Libanie.