Tychy stanowią przykład idealnej współpracy miejskiej infrastruktury i kolejowej infrastruktury. Dużym plusem Tychów jest linia kolejowa, która przecina miasto na pół. Północna część miasta oddzielona jest od tej południowej torami, nad którymi przechodzą wiadukty łączące dwie strony.
Główny dworzec kolejowy w Tychach został otwarty w 1868 roku. Na zdjęciach można zobaczyć jak budynek i otoczenie prezentowały się w latach 70. ubiegłego wieku. Od tej pory teren wokół dworca i sam budynek hali dworca przeszły przebudowę. Jednak dojście na perony i same perony wyglądem i funkcjonalnością zatrzymały się w ubiegłym wieku.
Odnowa dworca i peronów w najbliższych latach
Remont tyskiego dworca zakończył się w listopadzie 2010 roku. Koszt remontu wynosił 2,5 mln złotych. W ramach inwestycji odnowiono frontową ścianę, wstawiono nowe drzwi, zmodernizowano poszczególne pomieszczenia, wyremontowano schody do tunelu. Na dworcu powstała siedziba Straży Miejskiej.
W 2010 roku tyski samorząd wydzierżawił budek dworca na 29 lat, czyli do 2039 roku. Wtedy też poinformowano, o podjęciu negocjacji z PKP PLK dotyczących remontu peronu oraz tunelu łączącego tyski dworzec i peron. Koszt remontu pokryło miasto, a wykonawcą były PKP. Niestety „odświeżenia” tyskich peronów oraz tunelu nie można nazwać remontem. Obecny stan tunelu oraz peronów pozostawia wiele do życzenia.
Od 2010 do 2015 roku trwała rewitalizacja terenów wokół dworca. Oprócz remontu samej hali dworcowej, wybudowano dworzec autobusowy oraz parking wielopoziomowy „Park&Ride”. W 2018 roku tyska stacja miała obsługiwać około 3200 pasażerów na dobę.
Do tej pory nie pojawiło się wiele informacji, o tym jaki los czeka tyski dworzec wraz z peronami. Prezydent Tychów w mediach społecznościowych odpowiedział na pytanie jednej z mieszkanek dotyczące dworca i peronów. – Z tego, co wiem PKP w najbliższych latach planuje prace także na dworcu i peronach – poinformował w komentarzach na Facebook’u prezydent Tychów Andrzej Dziuba.
Wystawa fotografii Zygmunta Kubskiego
W Muzeum Miejskim w Tychach trwa wystawa „Barbara Kubska – Zygmunt Kubski. Czas nieutracony”. W czwartek, 28 lipca o godzinie 18.00 odbędzie się oprowadzanie autorskie z tłumaczeniem na język migowy. Zapisywać można się pod numerem 887 450 212 (także SMSem), albo mailowo pod adres g.oleksy@muzeum.tychy.pl