Teren pomiędzy wykopem kolejowym, a ciągiem pieszo-rowerowym na osiedlach Natalia (N) i Olga (O) ma zostać zagospodarowany, ale zanim to się stanie miasto planuje zorganizować konkurs. W ramach którego… no właśnie. Na razie wiadomo tylko tyle, że miasto na sam konkurs przeznaczy 130 tys. złotych.
Urzędnicy na razie nie zdradzają szczegółów jak ma wyglądać konkurs. Wiadomo natomiast, że dzieci, młodzież i seniorzy zadecydują o ostatecznym wyglądzie konkursu. – Władzom miasta zależy, by projektanci jak najlepiej poznali potrzeby mieszkańców – informują urzędnicy. – Dlatego wraz z dziećmi, młodzieżą i seniorami z Tychów wypracujemy społeczne założenia konkursowe, o czym będziemy informować wkrótce – dodaje Michał Lorbiecki. Jednak wśród wymienionych mieszkańców pominięte są osoby w średnim wieku, których w końcu w mieście jest najwięcej.
– Chcemy, żeby Oś Zielona stała się jedną z najważniejszych przestrzeni publicznych w Tychach. Jej rolą ma być przede wszystkim integracja mieszkańców dzięki atrakcyjnemu zagospodarowaniu opartym na zieleni, miejscach wypoczynku, rekreacji i spotkań, a także organizacji przeróżnych wydarzeń miejskich. Kluczowa jest realizacja oparta o najlepsze pomysły, dlatego wraz ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich przygotujemy konkurs na zagospodarowanie centralnego odcinka Zielonej Osi – zapewnia Michał Lorbiecki, Pełnomocnik Prezydenta ds. Nowego Centrum Miasta Tychy oraz Oficer Pieszy Miasta Tychy.
Część miasta chroniona przed deweloperami
Tyscy urzędnicy zapewniają, że akurat tego fragmentu centrum będą bronić przed zabudową. Wokół co prawda powstaną bloki, a może i osiedle, ale prawie 3-hektarowy obszar w centrum miasta pozostanie niezabudowany. – Oś Zielona stanowi dobro kultury współczesnej chronione na mocy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przed zabudową. Oś ma być przestrzenią bezpieczną i atrakcyjną oraz ma stanowić wygodny ciąg pieszy łączący północną i południową część miasta – mówi Igor Śmietański, zastępca prezydenta Tychów ds. gospodarki przestrzennej.
Co wiadomo w sprawie budowy centrum?
Odpowiedź jest jedna – niewiele. Natomiast wiadomo, że będzie konkurs na… koncepcję, która może, ale nie musi mieć wpływu na zaprojektowanie projektu. Na podstawie którego miałyby zostać podjęte konkretne działania. Czyli tak, podsumowując. Najbliższe 2-3 miesiące to prace nad przygotowaniem formalnym i merytorycznym konkursu. Po ogłoszeniu rozpoczęcia konkursu, chętni do wzięcia udziału będą mieli około 2 tygodni. Następnie urzędnicy będą sprawdzać wnioski, opracowywać prace konkursowe i prace sądu konkursowego. Przez co całość potrwa około 8-9 miesięcy, czyli najbezpieczniej można mówić, że prace powinny zakończyć się do roku. – Autorzy zwycięskiej koncepcji zostaną zaproszeni do projektowania projektu wykonawczego zagospodarowania Zielonej Osi – zapewniają organizatorzy planu nad przyszłym konkursem nad projektem projektu. Wszystko jasne?