Turnau to ikona sceny muzycznej związanej z wielkimi tradycjami teatralno-literackimi Krakowa. Piosenkarz i pianista swój pierwszy album wydał w roku 1991 i jak dotąd ma na swoim koncie piętnaście albumów i dwie kompilacje, za które otrzymał niezliczone nagrody, w tym aż dziewięć Fryderyków.
Debiutował jako siedemnastolatek na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie piosenką „Znów wędrujemy” (do wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego) - podróże stały się leitmotivem znacznej części jego dorobku twórczego. Pierwsza nagroda dała mu angaż w często występującej swego czasu w Tychach kabaretowo-lirycznej Piwnicy pod Baranami, gdzie zaprosił go Piotr Skrzynecki.
„Nieślubne dziecko" Grechuty
Poza wykwintną liryką - własną i czołowych poetów XX wieku - piosenki Turnaua charakteryzuje jazzujący akompaniament, w którym dominuje zwykle fortepian i/lub akordeon. Współpracował już m.in. z Wojciechem Waglewskim, Justyną Steczkowską czy Zbigniewem Preisnerem. Jak rozkochany w Grechucie, Brzechwie i Gałczyńskim współczesny polski bard zgra się z czołową współczesną polską orkiestrą kameralną tyska widownia będzie mogła przekonać się w pierwszy weekend po majówce.
Krakowska scena artystyczna nie poddała się socjalistycznej przaśności PRL-u. W klubie Helikon grał jazz na najwyższym światowym poziomie, w Piwnicy pod Baranami kwitła piosenka literacka i kabaretowa, a wszyscy spotykali się i wzajemnie inspirowali w Klubie pod Jaszczurami. Tamtego Krakowa, tamtego środowiska już nie ma, ale jego dziedzictwo pielęgnuje i rozwija Grzegorz Turnau - snują reminiscencje organizatorzy koncertu.
W wędrówkę "to tu, to tam" AUKSO i Turnau zabiorą gości o godzinie 19 w sobotę 6 maja. Bilety w cenie 60/100 złotych dostępne w sieci Ticketmaster oraz w Mediateka (na godzinę przed koncertem).
Może Cię zainteresować:
Muzyczny Trzeci Maja w Tychach: Gaba Kulka kontra Norwid, chóry i kopalniana orkiestra
Może Cię zainteresować:
Sensacja! Fryderyki 2023 będą rozdane w Tychach. Na gali wystąpią tuzy muzyki poważnej
Może Cię zainteresować: