Hipisi na hałdach. Spotkanie wokół książki o śląskim podziemiu artystycznym w PRL

W prezentującym najciekawsze zjawiska kulturalne regionu cyklu „Mozaika górnośląska” w Muzeum Miejskim w Tychach zagości w środę (21 lutego) Rafał Księżyk - autor książki „Śnialnia. Śląski underground” opowiadającej o kontrkulturze i podziemiu artystycznym, które pojawiło się w latach 60. w Katowicach.

wydaniu.

Kamienica przy Piastowskiej 1 w Katowicach

Dostępna nakładem Wydawnictwa Literackiego książka opowiada o czasach kulturowo-obyczajowej rewolucji, która przesączając się przez żelazną kurtynę nie mogła ominąć trzymilionowej aglomeracji między Odrą a Wisłą.

To historia zbuntowanych twórców, psychodelicznych szamanów, alchemików surrealizmu, którzy próbowali w siermiężnych realiach PRL i wśród górniczo-hutniczego znoju budować własną krainę marzeń. Liderami tej hermetycznej społeczności byli malarze Urszula Broll, Antoni Halor, Zygmunt Stuchlik, Andrzej Urbanowicz i Henryk Waniek.

Śniąc o wolności

To oni, zafascynowani buddyzmem i odlotami zachodnich dzieci-kwiatów, tworzyli tytułową „Śnialnię” – pracownię przy ulicy Piastowskiej 1 w Katowicach. Czerpali z nich m. in.: Zdzisław Beksiński, Henryk Mikołaj Górecki czy Olga Tokarczuk.

Autor pozycji Rafał Księżyk to dziennikarz i krytyk muzyczny, współautor bestsellerowych biografii Tomasza Stańki, Roberta Brylewskiego, Tymona Tymańskiego, Kazika Staszewskiego, Marcina Świetlickiego i Muńka Staszczyka oraz książek „23 cięcia dla Williama S. Burroughsa”, „Wywracanie kultury. O dandysach, hipsterach i mutantach”, „Dzika rzecz. Polska muzyka u transformacja 1989–1993”.

Spotkanie poprowadzi historyk sztuki i kurator Stanisław Ruksza, współautor m.in. wystawy i książki „Katowicki underground artystyczny po 1953 roku” (2003).

Początek o godzinie 17 w siedzibie Muzeum Miejskiego przy placu Wolności. Podczas spotkania będzie można zakupić książkę w specjalnej cenie z podpisem autora. Zapisy: 887 450 212 (także SMSem), g.oleksy@muzeum.tychy.pl.