Poeta, prozaik i dziennikarz zagości w ramach cyklu Portrety Literackie, który tyska MBP prowaezi wraz z prężnie działającymi Turami Kultury. Pierwszy jest rozwinięciem spotkań w czasie Tyskich Dni Literatury; w drugim z nich do tej pory gościły już dziesiątki twórców - od powszechnie znanych aktorów i aktorek, ludzi estrady po Jarosława Kreta.
Tomasz Jastrun - sylwetka
Jastrun to rodowity warszawiak, syn Mieczysława - również uznanego poety. W czasie studiów rozpoczął pisanie do magazynów literackich, do których na przełomie lat 70. i 80. dołączyły pisma dla dzieci takie jak „Świerszczyk” czy „Płomyk”; w tym okresie napisał też scenariusz serialu dla dzieci Nasze podwórko. W tamtych latach kolportował równolegle ze swojego mieszkania pół- i nielegalne pozycje tzw. drugiego obiegu. Uczestnik gdańskiego Sierpnia 80, po którym został jednym z redaktorów biuletynów Solidarności oraz pism drugiego obiegu.
Po wprowadzeniu stanu wojennego ukrywał się przez blisko rok; namierzony w końcu przez służby był internowany w końcowym jego okresie. U schyłku PRL publikował w prasie emigracyjnej z Nowego Jorku, Rzymu a także legendarnej paryskiej „Kulturze”, w której wsławił się jako twórca cyklu felietonów „Z ukosa”. Używał w tamtym okresie pseudonimów „Witold Charłamp”, „Smecz” i „Te Jot”.
W nowej Polsce otrzymał nominację na attaché kulturalnego i dyrektora Instytutu Polskiego w Sztokholmie. Po powrocie w 1994 roku m.in. prowadził program „Pegaz” w TVP2 i kontynuował rubrykę „Z ukosa” na łamach m.in. „Rzeczpospolitej” i „Newsweeka”; udzielał się też w „Życiu Warszawy”, „Wprost” czy kobiecych „Twoim Stylu” i „Zwierciadle”. Kawaler Orderu Odrodzenia Polski (2008) - drugiego najwyższego odznaczenia cywilnego RP.
Wśród około trzydziestu pozycji książkowych Tomasza Jastruna dominuje poezja, wyróżnić można jednak też takie dzieła prozatorskie jak „Bilet do nieistnienia”, „Opiłki i Okruszki” czy „Przed zmierzchem”.
Spotkanie rozpocznie się o 18 w czytelni głównej siedziby MBP Tychy (Piłsudskiego 16); wstęp wolny.
Może Cię zainteresować:
Ewa Błaszczyk do dyspozycji fanów w tyskiej bibliotece
Może Cię zainteresować:
XV Tyskie Dni Literatury. Wystąpią m. in. Mariusz Szczygieł i Maciej Orłoś
Może Cię zainteresować: