Realizatorem programu będzie klinika InviMed przy ulicy Piotrowickiej 83 w Katowicach i to tam należy zgłaszać się z zapisami do programu. Nosi on oficjalną nazwę „Wsparcie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – In vitro dla mieszkańców miasta Tychy na lata 2022-2025”.
Tychy dołączyły do grona miast wspierających z własnej kasy zapłodnienie pozaustrojowe po tym, jak rada miasta dała dalszej realizacji programu zielone światło na sesji 24 listopada zeszłego roku. Za głosowało 15 radnych, czterech było przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu.
Szacunkowe dane mówią o nawet 1,5 milionie par w Polsce, które chcą posiadać dzieci, ale napotykają poważne problemy z płodnością. Liczby te porażają - jest to bowiem około 20 procent całej populacji w wieku produkcyjnym. Według UM Tychy, w mieście z niepłodnością zmaga się ponad 4,5 tysiąca par, a dla około setki z nich jedyną szansą na spłodzenie dziecka będzie metoda in vitro.
Program obejmuje dofinansowanie do wysokości 100% kosztów
- Każda para zakwalifikowana do programu ma prawo do skorzystania z dofinansowania jednej, zindywidualizowanej procedury medycznie wspomaganej reprodukcji. Warunkiem niezbędnym [jest] przeprowadzenie jednej procedury zapłodnienia pozaustrojowego lub jednej procedury adopcji zarodka zakwalifikowanym parom u których zdiagnozowano niepłodność, a inne możliwości terapeutyczne nie istnieją lub zostały wyczerpane - mówi Iwona Bińkowska, naczelnik tyskiego Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia.
O kwalifikacji decyduje kolejność zgłoszeń; w tym roku z programu może skorzystać 25 par
Podstawowe warunki kwalifikacji do programu to wiek kobiety (rocznikowo od 20 do 42 lat) i spełnienie ogólnych prawnych uwarunkowań podjęcia terapii in vitro - czyli m.in. dokładne badania kliniczne. Poza tym chętna para musi zamieszkiwać i rozliczać podatek PIT w Tychach oraz zgodzić się na pokrycie kosztów przechowywania zarodków - jest to jedyny wydatek niepodlegający refundacji.
Zawarty w uchwale regulamin programu wylicza również szczegółowo procedury medyczne, jakie powinny być wykonane by uzyskać wsparcie ze strony miasta w zakresie partnerskiego in vitro oraz zapłodnienia z wykorzystaniem komórek jajowych od dawczyni i adoptowanych zarodków.
Wniosek powinien zawierać wypełniony przez parę formularz zgłoszeniowy dostępny do pobrania tutaj oraz oświadczenie (tutaj) i pierwszą strona ostatniego zeznania/zeznań PIT wnioskującej pary. Szczegółowych informacji udziela koordynator (Natalia Graba, tel. 694 470 200; poniedziałek-piątek w godzinach 8-18).
Może Cię zainteresować:
Rusza program dofinansowania in vitro dla mieszkańców Tychów
Może Cię zainteresować: