Europejska Noc Muzeów stała się przez lata wydarzeniem na tyle popularnym i urozmaiconym programowo, że wiele placówek zaczyna celebrować na długo przed zmierzchem - tak będzie w tym roku również w Tychach, bowiem muzealnicy z placu Wolności już popołudniową porą zabiorą chętnych na oprowadzanie po perle osiedlu A.
Kompleks mieszkalny z lat 50 pełen jest anegdot, plastycznych smaczków i historii związanych z trudami jego projektowania i budowy. Uczestnikom wyjawi je Mateusz Miłoń, tyski muzealnik specjalizujący się w architekturze i urbanistyce.
Osiedle A (vel Anna) to rarytas w skali Śląska, a nawet szerzej
Poza wspomnianymi aspektami pierwszego osiedla „pierwszego miasta nowej Polski” przewodnik opowie między innymi o sylwetce głównego projektanta – Tadeusza Teodorowicza-Todorowskiego oraz przybliży spacerującym prawidła socrealizmu - nurtu w kulturze i sztuce, którego esencja zachowała się w naszej aglomeracji właśnie w wyglądzie osiedla A oraz Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, a w pewnym stopniu też katowickiej Koszutce.
Spacer ma planowo potrwać około półtorej godziny. Na jego trasie znajdą się na pewno plac świętej Anny (najpierw Stalina, potem Pstrowskiego), ulica Wojska Polskiego, spacerowa ulica Arkadowa, przestronne podwórza między blokami w centralnej części osiedla oraz ulica Arctowskiego z finałem pod wielką latarnią górniczą u stóp prowadzących do osiedla monumentalnych stopni.
Zbiórka pod "przodownicą"
Miejscem sobotniej zbiórki będzie rzeźba murarki przy wlocie na plac świętej Anny od ulicy Andersa. Muzeum Miejskie prosi zainteresowanych o zapisy telefoniczne (887 450 212, także SMS) lub mailowe (g.oleksy@muzeum.tychy.pl).
Może Cię zainteresować:
Meksyk, Kopenhaga, a może Egipt? Tydzień spotkań z podróżnikami w Tychach
Może Cię zainteresować: