Nie trzeba specjalnie tłumaczyć, jak bardzo cywilizacja odpędza nas od przyrody. Pojawiło się nawet przenośne sformułowanie - niedobór witaminy N. "N" jak natura, oczywiście. Szczególnie dotknięte tym zjawiskiem są dzieci, którym brak kontaktu z niązaburza odporność, nerwy czy wręcz nawet rozwój intelektualny. Dorośli często utyskują na współczesne dzieci "siedzące wiecznie na telefonie", jednak jak wielu z rodziców faktycznie robi coś, by wyszły też do przyrody?
Okazją do podarowania swoim pociechom świeżego powietrza i ciekawej wiedzy będą dwa wydarzenia zaplanowane w trakcie ferii w naszych lasach - kilkugodzinny rodzinny spacer z leśną edukatorką i kilkudniowe warsztaty skautowskie Dzika Droga organizowane przez Miejskie Centrum Kultury.
Ambitny spacer po lesie
Anna Nowicka, dyplomowana przewodniczka tzw. kąpieli leśnych i edukatorka przyrodnicza z grupy Tyskie LoveLasy, zaprasza rodziny z dziećmi w wieku 3-10 lat na niezwykły spacer, na którym dzieciaki dowiedzą się m.in. jak rozpoznawać ślady zwierząt albo gatunki drzew. Leśne warsztaty potrwają nieco ponad dwie godziny; pani Anna zapewnia materiały do aktywności, maty do siedzenia, ciepłą leśną herbatę i kubki, drobne upominki i pamiątkowe dyplomy. Spacery odbędą się 15, 22 i 28 stycznia w godzinach 11-13.
Będziemy opowiadać sobie o zimowej aurze lasu, zanurzać się w leśnej atmosferze, otwierać nasze zmysły na to, co las chce nam w danym momencie ofiarować. Będziemy mu się przyglądać, słuchać go, dotykać i wąchać. Będę zapraszała Was do udział w leśnych aktywnościach, zabawach i grach. Zapraszam do aktywnego udziału również rodziców, bo kiedy rodzic dobrze się bawi, wtedy dziecko również bardzo chętnie dołącza do zabawy - wyjaśnia Anna Nowicka, organizatorka.
Koszt udziału to 50 złotych za pierwsze dziecko, za
każde kolejne 10 złotych mniej, a dodatkowe maluchy w wieku do 3 lat
można zabrać bezpłatnie. Kontakt z organizatorką
poprzez stronę Tyskie LoveLasy na Facebooku, mailowo
(kontakt@tyskielovelasy.pl) lub telefonicznie (693 813 511). Szczegółowe
informacje dotyczące miejsca spotkania zostaną wysłane mailem kilka
dni przed wyprawą zapisanym osobom.
Uwaga: dzieci pozostają pod opieką rodziców/opiekunów. Wyprawa odbędzie się przy zebraniu mimimum pięciorga dzieci.
Dziecięcy "survival" na Wilkowyjach
Dzika Droga to cykl warsztatów outdoorowych w kameralnych grupach dzieci w wieku 7-12 lat. Tej zimy będą współorganizowane przez placówkę MCK na Wilkowyjach. Przez dwa tygodnie ferii w dwóch turnusach (16-20 i 23-27 stycznia) między godzinami 9 a 13 dzieciaki zakosztują życia w dziczy - będą miały za zadanie między innymi zbudować szałasy (lub jamy śnieżne, jeśli jednak spadnie śnieg), tropić zwierzęta czy wykonywać eksperymenty. Całość pod okiem instruktorów z kilkunastoletnim doświadczeniem.
Działania outdoorowe to w tym wypadku pretekst do nauki samodzielności, odpowiedzialności, rozwoju nowych umiejętności, wiary w siebie i podejmowania świadomych decyzji. Na dodatek uczestnicy nabędą nietuzinkowe umiejętności, takie jak orientacja w terenie, posługiwanie się nożem, łopatą, czy piłą, rozpalanie ognia czy nawet budowa narzędzi. Zajęcia odbywają się w atmosferze otwartości i bezpieczeństwa; szlifowany jest szacunek do siebie nawzajem i do środowiska naturalnego.
Zdecydowanie na warsztatach outdoorowych dzieci nie będą się nudzić, spotka ich trochę wyzwań, wrócą zmęczone i podekscytowane (szybko pójdą spać!), poznają wspaniałych rówieśników, będą się uczyć i bawić, zarażą się pasją do przygody i outdooru. To dowód na najlepszą przygodę bez elektroniki! - tak w prostych słowach organizatorzy podsumowują istotę Dzikiej Drogi.
Koszt tygodniowych zajęć to 430 zł od dziecka. Szczegóły wydarzenia pod tym linkiem. Informacje o inicjatywie na www.dzikadroga.pl oraz stronie Dzika Droga na Facebooku.
ak
Może Cię zainteresować: