Patronką nagród Związku Górnośląskiego dla osób szczególnie zasłużonych dla edukacji regionalnej na Górnym Śląsku jest zmarła w roku 2019 Łucja Staniczek – nauczycielka, naukowiec, regionalistka, prekursorka edukacji regionalnej, założycielka i prezeska Bractwa Oświatowego Związku Górnośląskiego.
„Łucyjki” przyznano w czterech kategoriach. W gronie samorządowców zwyciężył prezydent Rudy Śląskiej Michał Pierończyk, wśród naukowców wyróżniono profesor Joannę Rostropowicz, wśród nauczycieli Danutę Nawrot-Łoboziak, zaś z nagrodą za całokształt działalności wróciła nauczycielka szopienickiego Liceum im. Długosza, dr Daniela Dylus.
Laudacje wygłosili Anna Morajko-Fornal, profesor Zbigniew Kadłubek oraz doktor Krystian Węgrzynek. Oprócz nich w gronie gości znaleźli się posłanka Urszula Koszutska, wicewojewoda Michał Kopański, wiceprezydenci Tychów i Katowic, Paweł Grosman i Jarosław Makowski, asystent europosła Łukasza Kohuta oraz liczni przedstawiciele śląskich samorządów, kultury i nauki.
Łucja Staniczek patronką Izby Regionalnej w tyskiej „Kornelówce”
Związki tyskiej „Kornelówki” z edukacją regionalną są nieprzypadkowe. To właśnie w tej szkole narodził się pomysł i organizowany jest wojewódzki konkurs “Silesia Incognita”, a jej uczniowie wielokrotnie triumfowali w turniejach śląskoznawczych. W jej murach jest także wyjątkowe miejsce - Izba Regionalna.
– Ta Izba Regionalno istnieje już od dwudziestu trzech lot, to je take magiczne miejsce, kaj wszysko sie dzieje bardzij pomału, niy tak wartko, jak kaj indzij, niy ma tego larma – informuje Jolanta Michta, regionalistka. – Tukej bajtle poradzm sie wyciszyć i znojś kontakt ze poprzednimi pokolyniami Ślōnzokōw.
Od teraz patronem tego wyjątkowego miejsca będzie dr Łucja Staniczek, której symboliczna obecność towarzyszyła wtorkowej uroczystości. Jej dokonania wspominano zarówno podczas części oficjalnej, jak i w kuluarach. Przypomnijmy, że zasługą Staniczek są między innymi studia Wiedzy o Regionie na UŚ, Olimpiada Wiedzy o Górnym Śląsku, czy Turniej Debat Oksfordzkich.
40-lecie Szkoły Podstawowej nr 37 w Tychach
Zanim jednak doszło do symbolicznego przecięcia wstęgi, zgromadzeni goście obejrzeli program artystyczny, podczas którego uczniowie zabrali ich w muzyczną podróż w czasie, rozpoczynając ją w roku 1984, gdy pierwszym patronem nowej szkoły został NRD-owski komunista Ernst Thaelmann. Byli świadkiem popisów tanecznych uczniów (w tym wicemistrzyni Polski Alicji Jęczmyk) oraz koncertu zespołu Sound Harmony, którego wokalistką jest anglistka z „Kornelówki”, Emilia Pułtorak.
- Czterdzieści lat minęło – powiedziała dyrektorka Karina Bryja. - Osoby z mojego pokolenia, pamiętające jeden z najbardziej znanych polskich seriali, odruchowo dopowiedzą: jak jeden dzień. Ale w przypadku szkół to chyba nie jest prawda. Bo przecież tu nie chodzi tylko o życie jednej placówki, ale o życia kilkudziesięciu tysięcy ludzi, którzy na jakimś etapie związali z nią swój los.
Wiele z tych osób pojawiło się w szkole w dniu jubileuszu, wśród nich liczne grono absolwentów, byłych nauczycieli i dyrektorów. Mogli oni obejrzeć nie tylko pamiątki z historii placówki, ale także obrazy namalowane przez przedstawicieli szkolnej społeczności w ramach wystawy „Wspólne Pasje”.
Może Cię zainteresować:
Budowa obwodnicy Bierunia: objazdy od 18 października
Może Cię zainteresować: