W XIX edycji konkursu wzięło udział 281 placówek oświatowych z całego świata. 2227 uczestników pochodziło m. in. z
- Białorusi
- Bułgarii
- Serbii
- Słowacji
- Ukrainy
- Grecji
- Hong Kongu
- Indonezji
- Wielkiej Brytanii
- Polski
– Bardzo nas cieszy fakt tak dużego zainteresowania konkursem, mimo trudności i zagrożeń jakie niesie ze sobą pandemia. Liczba prac jaka rokrocznie napływa na konkurs z ponad dwustu placówek z całej Polski i z wielu krajów Europy oraz Azji to nasz niewątpliwy sukces – mówi Ewa Baran, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Tychach.
Wystawa pokonkursowa i idea konkursu
Jak informuje Urząd Miasta Tychy wystawę pokonkursową można będzie oglądać przez cały rok we wnętrzach Młodzieżowego Domku Kultury nr 2 przy ulicy Elfów 56 w Tychach.
Ideą tworzenia kalendarza są pracę dzieci z różnych zakątków Świata i różnych kręgów kulturowych. Prace są różnorodne techniczne, stylistycznie i w bardzo ciekawy sposób ilustrują różnorodność etniczną i tradycje charakterystyczne dla danych krajów przez pryzmat zmieniających się pór roku.
Konkursowe jury w składzie: Adam Niesyto, Magdalena Kostyra, Renata Korytkowska, Justyna Biskup-Naumienko przyznało
- 15 nagród,
- 13 nagród specjalnych
oraz 139 wyróżnień, przez kwalifikację do wystawy. Jak mówią sami organizatorzy wybór nie był prosty, bo wszystkie nadesłane prace reprezentowały wysoki poziom artystyczny.
– Za rok okrągły jubileusz, XX – lecie naszego kalendarza. Mamy nadzieję, że będzie on wyjątkowy i jeszcze bardziej zachwycający. Już dziś zapraszamy wszystkie dzieci i młodzież do wzięcia w nim udziału – mówi przewodniczący konkursowego jury Adam Niesyto.