W cyklu „Kino jakie znamy" prezentującym (trochę) wbrew nazwie nowe, artystyczne produkcje widzowie będą mogli obejrzeć polsko-amerykańsko-brytyjskie „Silent Twins”. Jest to pierwszy anglojęzyczny, a trzeci w dorobku obraz wspomnianej wizjonerki polskiego kina.
Film został przyjęty przez krytykę z rzadkim entuzjazmem
Debiutował na festiwalu w Cannes; następnie zdobył gdyńskie Złote Lwy, a recenzent "Polityki" ogłosił go wręcz wydarzeniem artystycznym sezonu. Powstał na bazie reportażu o niezwykłej historii pary bliźniaczek urodzonych w 1963 roku w Walii - June i Jennifer Gibbons.
W ich los ciężko uwierzyć - jako nastolatki za drobne ekscesy zostały skazane na dożywocie w szpitalu psychiatrycznym dla zbrodniarzy, gdzie w ramach buntu przestają komunikować się z otaczającym światem. Zbuntowane siostry uciekają w skrajne fantazje, a między sobą porozumiewają się w wymyślonym języku. Twórczyni w nieoczekiwanie lekkoduszny sposób ukazuje przedziwny i ponury los ciemnoskórych dziewcząt wykluczonych ze społeczeństwa i nolens volens zżytych ze sobą do granic możliwości.
Fantazje sióstr ukazane są w stylistyce reklam, żurnali i telenowel sprzed lat. Film przepełnia muzyka, staromodne poklatkowe animowane baśni - ale też okrucieństwo i psychologiczne napięcie. Popis dają grające bliźniaczki aktorki Letitia Wright („Czarna Pantera") i Tamara Lawrance („Mały topór”).
Film Smoczyńskiej można odczytywać jako studium toksycznej więzi, artystycznego geniuszu czy kobiecego buntu. Może to opowieść o ucieczce od rasistowskiego społeczeństwa, a może ballada o niemożliwej miłości? - zastanawiają się organizatorzy seansu.
Od ponurej prowincji, która czarnym dziewczynkom ma do zaoferowania głównie upokorzenia, „milczące bliźniaczki” uciekają w eksplodujące neonowymi kolorami, oprószone słonecznym blaskiem fantazje o pisarskiej sławie, romantycznej miłości i basenach pełnych Pepsi-Coli. Ale podkręcona hormonami nastoletnia wyobraźnia June i Jennifer ma także mroczną stronę – podobnie jak ich podszyta rywalizacją więź - czytamy w opisie filmu.
Wstęp na cykl „Kino jakie znamy" jest bezpłatny. Dramat Agnieszki Smoczyńskiej obejrzeć można będzie w sali kinowej na pierwszym piętrze Pasażu Kultury Andromeda o godzinie 18 w poniedziałek 17 kwietnia. Projekcję poprzedzi wstęp prowadzącego, a po niej chętni będą mogli wziąć udział w dyskusji.
Może Cię zainteresować: