Tyska scena ma w tym roku powody do dumy. Pomysłodawcom „miasta marzeń” nie zależało zapewne na tym, by czuć było tu tak mocno bluesa - faktem jest, że z naszej okolicy wyrastają co raz kolejne gwiazdy tego gatunku - i co ciekawe, są to gwiazdy wokalne (Adam "Coolish" Kulisz, Rysiek i Sebastian Riedlowie). Zestawiać można z nimi śmiało cenioną w środowisku wokalistkę Agnieszkę Łapkę, frontwoman międzypokoleniowej supergrupy Śląska Grupa Bluesowa.
Zespół z tyszanką na wokalu otrzymał nominację do tegorocznego Fryderyka w kategorii „Album Roku - Blues”
Nominacje układa złożona z ponad 1600 postaci z branży muzycznej Akademia Fonograficzna powoływana przez Związek Producentów Audio-Video. W internetowym plebiscycie muzycy, dziennikarze, wydawcy i producenci postanowili wyróżnić ubiegłoroczny album ŚGB Tu i teraz.
- Wrażliwa i wszechstronnie utalentowana artystka, która w swoim dorobku twórczym obok wielu nagranych płyt ma niezliczoną ilość autorskich obrazów, okładek płyt i plakatów muzycznych. Odbyła wieloletni staż bluesowy wędrując od 2007 r. koncertowymi drogami ze Śląską Grupą Bluesową (...) Równolegle pozostaje wokalistką grupy Oscillate oraz realizuje własne projekty muzyczne. Od wielu lat, jako wokalistka, jest notowana na czołowych miejscach rankingu BLUES TOP - przeczytać możemy w opisie jednego z koncertów artystki.
Śląska Grupa Bluesowa to nie Silesian Blues Band, choć ma personalne powiązania z SBB
Zespół powstał w 2003 roku i wywodzi się z pionierskich grup Apogeum i Bezdomne Psy - śpiewał z nimi od początku jeden z najbardziej charakterystycznych polskich bluesmanów, Jan „Kyks” Skrzek; współpracowali też z jego bratem Józefem (członkiem SBB). Po licznych zmianach składu grupę tworzą obecnie Leszek Winder (gitara), Agnieszka Łapka (wokal), Michał Kielak (harmonijka), Krzysztof Głuch (fortepian), Mirosław Rzepa (gitara basowa) oraz Max Ziobro (perkusja).
Liderem formacji jest chorzowianin Winder, który notabene jest też członkiem Akademii Fonograficznej - można więc zażartować, że teoretycznie mógł nominować się sam. Weteran sceny współtworzył w latach 70 przełomowe grupy progresywnego bluesa i rocka (Apogeum, Krzak) i jest uznawany za jednego z najlepszych gitarzystów bluesowych kraju. Reprezentująca młodsze pokolenie Agnieszka Łapka związała się z ŚGB w 2007 roku śpiewając u boku Kyksa, a po jego śmierci w 2015 zaczęła wyrastać na "etatową" wokalistkę składu. Oprócz Leszka Windera - jedynego pozostałego przy życiu członka pierwotnych Apogeum i Bezdomnych Psów - pokolenie klasyków śląskiego i polskiego bluesa reprezentuje w obecnej grupie basista Mirosław Rzepa.
Agnieszka wystąpi wkrótce z olbrzymim bluesowo-jazzowym ensemble w Mediatece
Galowy koncert i wręczenie nagród wybitnym lokalnym artystom odbędzie się w środę 19 kwietnia. W składzie zespołu znajdą się m.in. wszyscy muzycy Śląskiej Grupy Bluesowej. Bilety w cenie 40 złotych będą dostępne od 1 kwietnia w Miejskim Centrum Kultury. Z kolei Fryderyki - najbardziej prestiżowe nagrody polskiej sceny muzycznej - wręczone zostaną 22 kwietnia na uświetnionej występami wyróżnionych artystów gali w Arenie Gliwice.
Może Cię zainteresować:
AUKSO nominowane do trzech Fryderyków. Prestiżowe wyróżnienie tyskiej orkiestry kameralnej
Może Cię zainteresować:
W sobotę aż trzy mocne koncerty w Tychach. OSTR, Baranovski i Śląska Grupa Bluesowa
Może Cię zainteresować: