Komentatorka olimpiady i czempionka biatlonu z Bierunia o swojej karierze

Weronika Nowakowska, sprinterka i biatlonistka z sukcesami m.in. w kadrze Polski oraz telewizyjna komentatorka sportowa, podzieliła się szczegółami swojego życia zawodowego w ramach podcastu nadawanego przez władze zamieszkiwanego przez nią Bierunia

Wikimedia Commons
Weronika Marcinkowska

Miasto Bieruń w zeszłym roku jako pierwsze w kraju wpadło na pomysł, by promować się za pośrednictwem coraz bardziej popularnego medium, jakim jest podcast. Audycje pod hasłem „Zakochaj się w Bieruniu” nawiązującym do oficjalnego sloganu miasta - „Bieruń ci przaja” i jego walentynkowej historii w ostatniej swojej odsłonie gościł weterankę lekkiej atletyki i dziennikarkę sportową Weronikę Marcinkowską - wychowankę AWF Katowice i zdobywczynię pierwszego w historii polskiego medalu mistrzostw świata w biatlonie (srebro w Kontolahti w 2015).

38-letnia Maricnkowska zakończyła karierę kilka lat temu, jednak uczestniczyła aktywnie w zakończonych właśnie IO w Paryżu - jako komentatorka swojej dyscypliny i dyżurna studia TVP. W bieruńskiej audycji opowiedziała o swojej sportowej pasji, wpływie aktywności fizycznej na życie codzienne.

Oprócz komentowania wydarzeń sportowych, Nowakowska angażuje się obecnie w szerzenie wiedzy na temat psychologii sportu, zarówno w kontekście biznesowym, jak i terapeutycznym. Jest również mamą i aktywną trenerką:

- Trzeba mieć priorytet w życiu, zarówno na krótką, jak i długą metę. Sama bardzo świadomie decyduję, na co kieruję swoją energię: czasami jest to rodzina, innym razem rozwój zawodowy. Ważne jest, aby zarządzać sobą w czasie (…) nie tylko o deklarowanie priorytetów chodzi, ale o ich faktyczne wprowadzanie w życie. - tłumaczy swoją receptę na bogate życie.

Mówiąc z kolei o roli sportu w życiu człowieka, zwracała uwagę na społeczny charakter współzawodnictwa oraz niezmierne korzyści, jakie daje wdrażanie najmłodszych w świat zdrowej rywalizacji:

- Sport to znacznie więcej niż rywalizacja; to przede wszystkim budowanie społecznych więzi. Jest to przestrzeń, gdzie znajdujemy przyjaciół i możemy na siebie liczyć (…).dzielimy się swoimi doświadczeniami, śmiejemy się czy wyładowujemy nagromadzoną złość. Sport uczy dzieci systematyczności, odpowiedzialności i współpracy, jak również radzenia sobie ze stresem. Te umiejętności są uniwersalne i przydatne w każdej przyszłej karierze – podsumowuje Marcinkowska.

Bieruń wykorzystał olimpijską okazję, by wypromować w podkaście swoją bazę sportową - m.in. rozbudowywane właśnie zaplecze SP nr 3, tor wyczynowy „ninja warrior” przy klubie sportowym Chemik czy klub badmintona. Całości nagrania oraz wcześniejszych odcinków „Zakochaj się w Bieruniu” posłuchać można w serwisie Spotify pod tym linkiem.

Crossfit Ninja Warrior Park w Bieruniu

Może Cię zainteresować:

Tor przeszkód a’la Ninja Warrior i superbieżnia - nowa atrakcja Bierunia

Autor: Arkadiusz Korejwo

07/11/2023

Bieruń grobla 6

Może Cię zainteresować:

Konkurencja dla Paprocan powstanie w Bieruniu między zabytkową groblą a drogą na Tychy i Oświęcim

Autor: Arkadiusz Korejwo

30/03/2023

Park jaworek tychy wodny plac zabaw 02

Może Cię zainteresować:

Najładniejszy wodny plac zabaw na Śląsku powstał w parku Jaworek w Tychach. Lepszy niż na wizualizacjach. Zobaczcie sami

Autor: Katarzyna Pachelska

10/08/2024