Konkurencja dla Paprocan powstanie w Bieruniu między zabytkową groblą a drogą na Tychy i Oświęcim

Bieruń wszedł w ostatnią fazę prac nad projektem wielkiego parku na terenach za średniowieczną Groblą. Po wniesieniu zastrzeżeń przez mieszkańców powstanie dokumentacja dla inwestycji, która ma pozwolić mieszkańcom miasta i okolic cieszyć się najnowocześniejszą infrastrukturą rekreacyjną.

Władze Bierunia zorganizowały niedawno długo zapowiadane i promowane spotkanie konsultacyjne w sprawie zagospodarowania tych terenów. Jest to miejsce o wybitnym znaczeniu kulturowym - jedno z zaledwie kilku oficjalnych parków kulturowych na terenie województwa. Mieszkańcy mogli się odnieść do propozycji ratusza i twórców projektu - pracowni LIGAS Architekci.

W 2020 roku gmina miasta Bieruń przejęła kluczowe dla inwestycji 7,5 hektara terenów za historyczną Groblą - zabytkowym obiektem hydrologicznym wybudowanym setki lat temu dla osłony miasta przed często nawiedzającymi miasto wylewami z istniejącego wówczas Wielkiego Stawu Bieruńskiego.

Nowoczesny ośrodek wypoczynkowy przy drodze na Tychy i Oświęcim

Nieużytki między groblą a prowadzącą do Tychów i Oświęcimia drogą krajową nr 44 mają zmienić się w atrakcyjny i wyjątkowy w skali powiatu park rekreacyjny. Tereny administrowane wcześniej przez władze centralne zostały przekazane Bieruniowi nieodpłatnie pod warunkiem zagospodarowania ich w sposób pożyteczny społecznie. Drugą stroną porozumienia był Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

28 hektarów inwestycji

W spotkaniu konsultacyjnym 20 marca uczestniczył między innymi burmistrz Krystian Grzesica; pojawiło się około osiemdziesięciu zainteresowanych mieszkańców. Projekt zakłada między innymi utworzenie edukacyjnej ścieżki spacerowej, rolkostrady, wykonanego z wikliny labiryntu jako części ekologicznego plac zabaw, kładki widokowej, budek do obserwacji ptaków oraz pumptracku (małego toru do wyczynowego treningu).

Wraz z innymi proponowanymi przez władze i architektów rozwiązaniami i wkładem mieszkańców pozwoli to bierunianom "dorobić się" obiektu wypoczynkowego wysokiej klasy, co jest istotne w świetle degradacji ośrodków pokopalnianych i odległości, jaka dzieli mieszkańców powiatu od np. tyskiego OW Paprocany.

Po przyjęciu uwag, sugestii czy ewentualnych protestów mieszkańców ma powstać finalna dokumentacja projektowa. Planowo ma to potrwać do końca 2023 roku; na jej podstawie miasto będzie mogło uzyskać pozwolenie na budowę i rozpocząć realizację śmiałego pomysłu.

Park kulturowy pszczyna stare miasto

Może Cię zainteresować:

Status parku kulturowego dla serca Pszczyny na ostatniej prostej. Co dodadzą do uchwały mieszkańcy?

Autor: Arkadiusz Korejwo

29/03/2023

Bieruń straż pożarna wizualizacja 4

Może Cię zainteresować:

Bieruń będzie miał własną jednostkę PSP. Wkrótce ruszą prace, pokazano wizualizacje

Autor: Arkadiusz Korejwo

06/03/2023

Nowy obiekt dzika plaża Paprocany Tychy 6

Może Cię zainteresować:

Nowa restauracja i udogodnienia na dzikiej plaży na Paprocanach. Zobacz wizualizacje

Autor: Redakcja

12/01/2023