Konkurs na program lipcowego festiwalu wydarzeń i wycieczek po wspólnej Metropolii. Potrwa dwa dni

Władze Metropolii GZM ogłosiły datę i konkurs na program tegorocznego festiwalu naszej aglomeracji. Nietypowe obchody pod hasłem Kierunek GZM odbędą się po raz drugi, ich data to pierwsze dwa dni lipca.

Nazwa Kierunek GZM nawiązuje do formuły tego oryginalnego święta. Składa się ono z wycieczek po najbardziej intrygujących miejscach naszego regionu - miejscowości zrzeszonych w samorządowej wspólnocie jaką jest organizator, Metropolia GZM.

Tegoroczny Kierunek GZM ma ciekawy smaczek - potrwa tyle godzin, ile jest gmin w Metropolii.

W tym roku impreza wystartuje w sobotę 1 lipca o godzinie wschodu słońca (około 4:36), a zakończy po 41 godzinach o zachodzie (około 21:36) następnego dnia. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Świętować będziemy tyle godzin, ile gmin tworzy Metropolię. Już nasze ubiegłoroczne, pierwsze świętowanie Kierunku GZM okazało się sukcesem. Wzięło w nim udział, w różnej formie, ponad 14 tysięcy osób. W tym roku (...) szczególnie pierwszy dzień imprezy będzie miał wyjątkowy, odświętny charakter. 1 lipca wypadnie szósta rocznica utworzenia Metropolii - tłumaczy zamysł przewodniczący metropolitalnego zarządu Kazimierz Karolczak.

O programie zdecydują wyniki konkursu. Każda z tworzących Metropolię 41 miejscowości może złożyć maksymalnie po trzy wnioski na organizację wycieczek po jednym na organizację wydarzenia specjalnego. Termin składania wniosków mija 21 marca.

Już pierwsza edycja święta pokazała, że o kreatywność pomysłów zgłaszanych przez gminy nie musimy się martwić. Zależy nam na tym, aby wycieczki pozwoliły ich uczestnikom doświadczyć Metropolii w nieoczywisty sposób, by stały się okazją do odkrycia - na nowo lub po raz pierwszy - naszego lokalnego dziedzictwa – dodaje Daria Kosmala, dyrektorka GZM ds. promocji.

Tyską atrakcją festiwalową był w zeszłym roku m.in. "ryśkobus", a w Bytomiu - przejazd starodawną kolejką.

Na program pierwszej, ubiegłorocznej edycji Kierunku GZM złożyły się 94 wydarzenia, w tym 68 wycieczek do nietuzinkowych miejsc rozsianych po całej Metropolii. Ich uczestnicy przebyli razem 1365 kilometrów i odwiedzili 490 obiektów - pieszo, rowerem czy nawet żaglówką lub kajakiem.

W nietypowe sposoby przemierzano zarówno okoliczną przyrodę, jak i miasta. Ciekawe miejsca w Będzinie można było poznać podróżując Ikarusem, w Tychach miejsca związane z rockmanem Ryśkiem Riedlem – specjalnym trolejbusem. Motywem przewodnim miejskich spacerów w Chorzowie były witraże, a w Katowicach - szeroko rozumiany street art. W Bytomiu na zwiedzanie rezerwatu Segiet uczestnicy dojechali dawną przemysłową kolejką wąskotorową.

Ryszard Riedel Tychy

Może Cię zainteresować:

Trolejbusem z bluesem po Tychach. Wycieczka śladami legendarnego Ryśka Riedla

Autor: Tomasz Stankiewicz

23/06/2022

Velostrada w jaworznie

Może Cię zainteresować:

Velostrada Tychy-Katowice: ruszył przetarg, do końca roku projekty budowy rowerowych ,,ekspresówek"

Autor: Redakcja

04/01/2023