Wspomniany zeszyt historyczny składa się z wypowiedzi dawnych i współczesnych mieszkańców i mieszkanek unikatowego osiedla oraz "starych" tyszan, którzy pierwszemu segmentowi tak zwanych Nowych Tychów przyglądały się z sąsiedzka - od lat pięćdziesiątych po współczesność kiedy to staje się uznanym zabytkiem i chwalone jest m.in. przez zwycięstwo w plebiscycie na najpiękniejszą śląską lokację filmową.
- Publikacja zawiera siedem wypowiedzi mieszkanek i mieszkańców miasta. Są to opowieści o fragmentach ich życia, które rozgrywały się, bądź nadal rozgrywają, w relacji z osiedlem - czytamy w zapowiedzi.
Książka zilustrowana jest fotografiami z rodzinnych zbiorów.
Tyskie Muzeum Miejskie od początku swojej działalności w 2005 roku prowadzi liczne badania z dziedzin lokalnej historii, antropologii i etnografii. "Osiedle A. Do-opowiedzenia" powstały na 70-lecie osiedla w wyniku prowadzonych przez trzy lata i rejestrowanych wywiadów. - Mamy nadzieję, że obraz przeszłości tworzony dzięki naszym metodom pozwoli inaczej spojrzeć na podręcznikowe fakty, dostrzec stojące za nimi osobiste historie - tłumaczy kadra muzeum.
Wydawnictwo kontynuuje serię wydawniczą „Historia mówiona“, którą zainicjował w 2020 roku inny zeszyt na ten sam temat - „Osiedle A, czyli pierwsze".
Początek spotkania o godzinie 18, wstęp wolny. Goścmi spotkania będą Jakub Skucha, Artur Pławski i Tobiasz Wężycki, współtwórcy publikacji; Zapisy pod numerem 887 450 212 (także SMSem), i e-mailem g.oleksy@muzeum.tyxhy.pl.
Może Cię zainteresować:
Nauczmy się nie marnować jedzenia. Warsztaty w tyskim Spichlerzu
Może Cię zainteresować: