Kulinarny Ogień to cykliczna impreza charytatywna łącząca pasjonatów kulinariów chcących wspierać potrzebujących. Tegoroczna. piąta edycja bredie podobnie jak poprzednia dedykowana wsparciu dla “Świetlikowa” - wyjątkowego w skali kraju miejscaz w którym opieką otacza się nieuleczalnie chore dzieci i ich rodziny.
W dniu imprezy szefowie kuchni z całej Polski zjawią się na terenach Tichauera prezentując nie tylko tytułowy "ogień". czyli dania grillowane, ale również kuchnię regionalną swoich stron; wszystko nabyć można w symbolicznych cenach, z których cały dochód trafi na rzecz placówki. - To wielkie święto kucharzy, którzy w tym dniu rywalizują ze sobą nie za kuchnią w eleganckich restauracjach, bistrach czy hotelach, ale pod chmurką i w dobrym celu - głosi zapowiedź wydarzenia.
Prezentowane będą m.in. kuchnia Sudetów. tatarska, azjatyckie płonące woki, olbrzymie patelnie i grille, przysmaki wegetariańskie oraz rybne. Wśród dodatkowych atrakcji Kulinarnego Ognia pojawia się koncerty Oberschlesien i Raisy Miszteli, "Grube Rozmowy" z dziennikarzem Radia Piekary, okołokulinarne pokazy i warsztaty, strefa automaniaka oraz animacje i zabawy dla całych rodzin.
- Mamy już załogi, które umawiają się ze sobą na lepienie pierogów, smażenie frytek, kto potrzyma wiosło przy ogromnej patelni, a kto namiesza w kociołku. Branża sama wymyśla zabawy i rywalizacje, żeby uatrakcyjnić imprezę - dodają pomysłodawczynie akcji Beata Szymula i Marta Witek. - Chciałam też dodać, że wszyscy gotujący pracują w tym dniu charytatywnie - podkreśla Beata.
Kucharze też będą potrzebowali wsparcia. by wszystko grało jak należy.
Datki dla Świetlikowa zbierane będą w puszkach; wsparcie będzie też gromadzone poprzez licytację pamiątek i wpłaty. Aby całe przedsięwzięcie było możliwe, organizatorzy apelują do darczyńców mniejszych i większych, z branży gastronomicznej i spoza niej o datki w postaci m.in. produktów spożywczych na wielkie gotowanie.
Wśród produktów spożywczych wymieniane są mięsa (wołowina, wieprzowina, drób), wędliny, kiełbasy , parówki, kabanosy, sery (różne rodzaje), oleje i oliwa, pieczywo (chleb, bułki, bagietki), mrożonki (warzywa, owoce, gotowe produkty), przyprawy (sól, pieprz, papryka, zioła), sosy (pomidorowy, sojowy, majonez, ketchup), nabiał (mleko, jogurty, śmietana) i warzywa (ziemniaki, marchew, cebula, pomidory, sałata, papryka). Przydatne będą też środki czystości (płyny do mycia naczyń, płyny do dezynfekcji), worki na śmieci (różne rozmiary), rękawiczki (jednorazowe, lateksowe), węgiel do kuchni polowej, tacki i sztućce jednorazowe.
Przedsiębiorcy z branży mogą wesprzeć akcję finansowo (pokrycie kosztów wynajmu. reklamy itp.) oraz rzeczowo, także w formie licytacji - voucherami na swoje usługi (kolacje w restauracjach, kursy kulinarne, usługi cateringowe), produktami spożywczymi premium (wykwintne sery, wędliny, oliwy). zestawami do gotowania (garnki, patelnie, noże kuchenne), książkami kucharskimi z autografami znanych szefów kuchni, akcesoriami kuchennymi. produktami regionalnymi (miód, konfitury, przetwory) czy wyrobami rękodzielniczymi (ceramika, ozdoby).
Konkurs dla nastoletnich kucharzy z Picassem w tle
Kolejnym celem, jaki przyświeca wydarzeniu, jest propagowanie sztuki kulinarnej wśród młodzieży - dzień przed imprezą na terenie sasiedniego ZS nr 7 ("browarnik") rozstrzygnięty zostanie konkurs kulinarny dla uczniów szkół gastronomicznych, które zgłosą swoje dwuosobowe załogi. Przygotują one dania inspirowane sztuką Pablo Picassa, którego rysunki wystawiane są obecnie w galerii Tichauer Art. - Wierzymy w inwencję twórczą uczniów, którzy już nie raz nas zaskoczyli swoją kreatywnością i podejściem do tematu sztuki wysokiej i sztuki kulinarnej - mówi Beata Szymula.
Palenisko przy Browarowej 21 zostanie rozpalone o 12, a impreza ma trwać do 22. Więcej informqcjo na facebook.com/KulinarnyOgien. Kontakt z organizatorami - kulinarnyogien@gmail.com, 534 966 325.
Może Cię zainteresować:
To już czas. XVI Jarmark Bożonarodzeniowy zbiera wystawców
Może Cię zainteresować: