Kultura w pandemii – tyskie wydarzenia online

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Mateusza Morawieckiego, od dnia 6 listopada zamknięte zostały wszystkie placówki kulturalne. W odpowiedzi na nowe obostrzenia tyskie teatry, biblioteki i muzea oferują swoje wydarzenia online.

Polki z ksiazkami

Z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne, placówki kulturalne w Tychach zostały zamknięte. Jednak, jak informuje Urząd Miejski w Tychach, miłośnicy kultury nadal mogą uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych za pośrednictwem Internetu. Wśród placówek, które oferują rozrywkę kulturalną online znajdują się Teatr Mały, Muzeum Miejskie, Miejskie Centrum kultury oraz Miejska Biblioteka Publiczna. Poniżej krótki przegląd proponowanych przez poszczególne placówki wydarzeń:

Teatr Mały

W Teatrze Małym w listopadzie sporo się dzieje. Od 12 listopada na kanale YouTube teatru, można będzie posłuchać audio-booka drugiej części „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Fragment czytany jest codziennie o godzinie 12.00. Powieść czytają Paweł Drzewiecki i Anna Buczkowska. Materiał jest dostępny poniżej.
Wśród listopadowych wydarzeń w Teatrze Małym zaplanowano również spotkanie autorskie z Piotrem Derlatką, autorem książki biograficznej o Jonaszu Kofcie. Spotkanie online odbędzie się 27 listopada o godzinie 19.00. Jest ono częścią tegorocznej edycji festiwalu LOGO FEST – VII Tyski Festiwal Słowa.
W ramach festiwalu odbędzie się również koncert galowy LOGO FEST 2020 – będzie to liryczny dialog Jonasza Kofty, który jest patronem tegorocznego wydarzenia, i Andrzeja Poniedzielskiego, który koncert poprowadzi. Wydarzenie odbędzie się 28 listopada o godzinie 18.00. Wszystkie wydarzenia dostępne są online na kanale YouTube Teatru Małego, jak również w mediach społecznościowych.

https://www.youtube.com/watch?v=_2lMPrHn3HY

Muzeum Miejskie

Również Muzeum Miejskie w Tychach postanowiło otworzyć swoje drzwi dla internautów. Już 19 listopada o godzinie 18.00 odbędzie się pierwsze spotkanie online. Będzie to rozmowa z historykiem z Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, dr hab. Grzegorzem Bębnikiem, którą poprowadzi Piotr Zawadzki. Spotkaniu online, noszącemu tytuł „Sport i Propaganda w czasach PRL-u” będzie towarzyszyć wystawa pod tytułem „To idzie młodość. Życie sportowe na placu budowy socjalizmu”.
Ponadto, muzeum nadal oferuje sprzedaż gadżetów i pamiątek, które można kupić za pośrednictwem strony internetowej.
Muzeum zachęca również do wirtualnej podróży po tyskiej architekturze. Na stronie www.abc.tychy.pl. można zapoznać się ze zdjęciami architektonicznymi blisko 40 letniej tradycji architektury miejskiej.

Miejskie Centrum Kultury

Nawet jeśli MCK zostało na czas pandemii zamknięte, zajęcia i warsztaty działają w normalnych trybie. Zarówno w listopadzie jak i grudniu, Miejskie Centrum Kultury oferuje cały wachlarz zajęć online dla dzieci i dorosłych. Obok warsztatów, mających miejsce cyklicznie, w MCK-u kontynuowane będą między innymi E-spotkania z Podróżnikiem, przedstawienia, zajęcia z survivalu, czy też Czwartki z Teatrem (grupa dla dzieci, oraz grupa dla dorosłych).
Warsztaty z rękodzieła, warsztaty ruchowe czy zajęcia plastyczne prowadzone są online przez dwie filie: Klub Urbanowice Mck w sieci, oraz klub Wilkowyje Mck w sieci.
Więcej informacji o wydarzeniach online jest dostępnych na stronie MCK Tychy.

Miejska Biblioteka Publiczna

To, że gmach biblioteki jest nieczynny nie oznacza, że czytelnicy pozostawieni są bez możliwości wypożyczenia książek. Od 16 listopada przy Bibliotece Głównej na Alei Marszałka Piłsudzkiego została uruchomiona wrzutnia i książkomat. Jest to bezpieczny sposób wypożyczania i oddawania przeczytanych już książek. Jeśli jakiś czytelnik biblioteki nie ma uprawnień do korzystania z urządzenia, może kontaktować się z biblioteką telefonicznie.
Jeśli natomiast ktoś poszukuje książkowych inspiracji, biblioteka uruchomiła akcję #przeczytane, w ramach której pracownicy biblioteki dzielą się recenzjami już przeczytanych książek. Dodatkowo, biblioteka oferuje darmowe kody dostępu do publikacji online – to ponad dwa tysiące publikacji. Aby uzyskać taki kod, można zadzwonić pod numer 32 438 04 70 lub napisać maila na adres: czytelnia@mbp.tychy.pl .

Informacje o wydarzeniach online są dostępne na stronach internetowych poszczególnych placówek. Przegląd wydarzeń umieszczony jest również na stronie Urzędu Miejskiego w Tychach.