Nazwa wydarzenia - „Otwarta przestrzeń dla sztuki” - nawiązuje do faktu, że projektanci tzw. Nowych Tychów dawali dużo swobody twórcom elementów dekoracyjnych - mozaik, plenerowych rzeźb i architektonicznych „smaczków”.. Ta dbałość o detale (oraz zieleń) przesądziła o tym, że śródmiejskie osiedla nie stały się nudnymi, bezdusznymi blokowiskami - mimo, że budowane były w zgodzie z surowymi założeniami soc-modernizmu, a często i „po kosztach”.
Trasa spaceru pobiegnie przez Park Miejski oraz leżące obok osiedla „D” i „G”. Okolica ta wyróżnia się największą w Tychach liczbą rzeźb plenerowych, pomników i kolorowych mozaik na elewacjach.
Może Cię zainteresować:
Telesfor to czy Kosmosonda? Odlotowe tyskie rzeźby plenerowe
- Po odstąpieniu od historyzujących form socrealizmu, miasto zaczęto projektować zgodnie z założeniami modernizmu. Swobodnie zakomponowana zabudowa i otwarta przestrzeń sprzyjały działaniom artystów – na terenie realizowanych wówczas osiedli śródmiejskich powstały liczne dzieła odwołujące się do różnorodnych aspektów współczesności - tłumaczą muzealnicy.
Spotkanie planowane jest na dwie godziny. Początek o godzinie 11 - zbiórka pod pomnikiem Walki i Pracy (Żyrafą). Obowiązują zapisy - telefoniczne (887 450 212, także SMS) lub mailowe (g.oleksy@muzeum.tychy.pl).
Może Cię zainteresować:
"Miasto na skrzyżowaniu parków'. Co zobaczyć w tych Tychach?
Może Cię zainteresować:
Drugiej takiej budowy nie ma nigdzie w Polsce. Mały Asyż w Tychach powstaje od ponad 20 lat
Może Cię zainteresować: