Artystka urodziła się w 1956 roku w mazurskim Giżycku, a zanim rozpoczęła karierę aktorską, uczyła się w liceum pielęgniarskim - jednak niedługo później dostała się do warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej.
Orzeł festiwalu w Gdyni dołączy do jej galerii nagród obok m.in. Brązowych Lwów (FPFF w Gdańsku) czy nagródy imienia Zbyszka Cybulskiego. W filmie debiutowała na przełomie lat 70 i 80 - już w swojej drugiej ekranowej roli w wieku 26 lat wystąpiła w adaptacji powieści Czesława Miłosza „Dolina Issy” według scenariusza i reżyserii innego wielkiego polskiego XX-wiecznego literata,Tadeusza Konwickiego.
W karierze filmowej stworzyła całą galerię kobiecych postaci, choć najczęściej jest obsadzana w rolach atrakcyjnych, pewnych siebie i silnych kobiet. Zagrała niezapomniane role w „Obywatelu Piszczyku”, „Konsulu”, „Pożegnaniu jesieni” czy kultowej roli Nadieżdy Tumskiej w serialu „Ekstradycja”.
Mimo barwnej i długiej filmowej kariery (licząc seriale ponad 70 pozycji) Maria Pakulnis dużą wagę przykłada od początku do pracy w teatrze - od lat 80. pojawiała się najczęściej na deskach warszawskich teatrów Dramatycznego, Współczesnego i Ateneum (z którym jest związana do dziś). Do tego należy dodać ponad 40 spektakli Teatru Telewizji oraz teatr Polskiego Radia (za role w tym ostatnim nagrodzona radiowym Wielkim Splendorem).
Tyle przeżyłam, tyle pięknych rzeczy zrobiłam, również zawodowo, że już nie muszę przed nikim zdawać egzaminu, bo ja jeszcze żyję, świetnie się trzymam i… czekam na propozycje - mówi z dozą humoru Maria Pakulnis.
Poniedziałkowe spotkanie w cyklu Tury Kultury w bibliotecznej części Mediateki poprowadzi Andrzej Kurdziel. Początek o godzinie 18, wstęp wolny.
Może Cię zainteresować:
Tyska Noc Muzeów: czułowskie wojenne wspomnienia tegorocznym gwoździem programu
Może Cię zainteresować:
Nieprzewidywalni Mitch & Mitch w sobotę w Mediatece. Gratka dla fanów muzyki offowej
Może Cię zainteresować: