Uwagę jurorów zwrócił projekt:
w kategorii „grafika użytkowa”:
- książka – „Kronika Szkoły w Paprocanach” zaprojektowana przez Tomasza Bierkowskiego
Jurorzy docenili, że „Publikacja jest wysmakowana edytorsko i zaprojektowana z dbałością o detal, czytelna, klarowna i dostępna.”
„Kronika Szkoły w Paprocanach” to dokument archiwalny pisany ręcznie w języku niemieckim przez nauczycieli tytułowej szkoły katolickiej w latach 1860–1909. W ich zapiskach można znaleźć szereg informacji o tym, jak kiedyś wyglądała nauka, z czym mierzyli się nauczyciele, czym martwiła się, a czym cieszyła lokalna społeczność.
Dzięki funduszom z budżetu obywatelskiego udało się opublikować przetłumaczone na język polski przez Edelgardę Foltyn współczesne wydanie kroniki.
Gala wręczenia nagród
Gala wręczenia nagród i otwarcie wystawy pokonkursowej odbyło się w piątek, 9 lipca 2021 roku, w Zamek Cieszyn. Muzeum Miejskie w Tychach poinformowało na swoim profilu na Facebooku:
Przyłączamy się do gratulacji dla wszystkich laureatów i nominowanych
Nie ukrywamy, że nasze serca biją mocno w kierunku:
- Justyny Kucharczyk, Agnieszki Nawrockiej (Tukej), Anny Pohl– zwyciężczyń w kategorii „grafika użytkowa” za System informacji wizualnej dla ASP w Katowicach (wdrożenie: ASP w Katowicach);
- Marcina Wysockiego, Agaty Cukierskiej, Katarzyny Kaliny, Agaty Gomolińskiej–Szenczenko, Dominiki Malskiej, Julii Pałkowskiej i Piotra Kłakusa – zwycięzców w kategorii „wystawiennictwo” za wystawę „Życie ludzi” (wdrożenie: Centrum Sztuki Współczesnej Kronika.
- Marty Gawin – wyróżnionej za SAW – Stację Audio–Wizualną w Katowicach (wykonanie: Paweł Krzywdziński, Raz Dwa neony i komunikacja wizualna);
- Blank Studio – nominowanych w kategorii „grafika użytkowa” za system informacji wizualnej Osiedla Giszowiec w Katowicach (wdrożenie: Urząd Miasta Katowice)
- Zofii Oslislo–Piekarskiej i Weroniki Siupki (ASP Katowice) – nominowanych w kategorii „grafika użytkowa” za projekt artystyczny „Kierunek Gruba”. (wydawca: ASP Katowice);
- Tomasza Bierkowskiego – nominowanego w kategorii „grafika użytkowa” za „Teksty nie tylko o typografii”
Śląska Rzecz
Śląska Rzecz to jedyny regionalny konkurs designu, organizowany przez Zamek Cieszyn. W tym roku odbyła się jego 16. edycja. Nagrodzone projekty to najlepsze dowody świadomości i dumy z lokalnych/regionalnych zasobów. Konkurs pokazuje, że design to skuteczne narzędzie pozwalające szybciej dostosowywać się do zmian i lepiej reagować na oczekiwania odbiorców. Liczą się w nim nie tyle dobre pomysły, co jakość i efekty ich wdrożenia. Docenia pracę zespołową – nagradzane są obie strony procesu, czyli projektanci oraz firmy lub instytucje wdrażające. Wyróżnia odwagę myślenia poza schematami i gotowość poszukiwania rozwiązań poprawiających jakość codziennego życia. Nagrody i nominacje to potwierdzenie najwyższej jakości, a także certyfikat dbałości o ludzi – widzów, użytkowników, mieszkańców.
Wystawę pokonkursową można oglądać do 12 września 2021 roku w Zamku Cieszyn.