Muzyczny Trzeci Maja w Tychach: Gaba Kulka kontra Norwid, chóry i kopalniana orkiestra

Trzeciomajowe święto rozebrzmi w Tychach dźwiękami różnorodnej muzyki. Oficjalne uroczystości uświetni tradycyjnie kopalniana orkiestra oraz chóry, a późnym popołudniem na placu Baczyńskiego zabrzmią mistrzowskie interpretacje poezji C.K. Norwida.

Oficjalne tyskie obchody święta Konstytucji 3 Maja rozpocznie msza w pamiętającym czasy konstytucji kościele św. Marii Magdaleny, po której odbędzie się przejście pod pomnik powstańca na pobliskim placu Wolności. W marszu uczestniczyć będzie zakładowa orkiestra bieruńskiej KWK „Piast".

W części muzycznej pod pomnikiem wystąpi też tyski chór Presto Cantabile. O godzinie 15 na Czułowie odbędzie się mniejsza uroczystość pod powstańczym pomnikiem orła, gdzie wystąpi chór Cantate Deo.

Norwid na nowo z Gabą Kulką i zespołem

Wpisując się w podniosło-melancholijny ton rocznicy, o siedemnastej na placu Baczyńskiego odbędzie się koncert pod hasłem „Norwid kameralnie”. Występ dadzą muzycy ze smyczkowo-dętego zespołu Sonos Kwartet wsparci przez znanego z kompozycji do wierszy najsławniejszych polskich poetów pianistę i kompozytora Miłosza Wośkę oraz gwiazdę sceny alternatywno-popowej, uhonorowaną Fryderykiem wokalistkę Gabę Kulkę.

W maju przypada 240. rocznica śmierci wizjonera polskiej poezji

W zeszłym roku na rynku pojawił się album Miłosza Wośki „Norwid od Nowa” - program koncertu plenerowego w Tychach będzie zawierał utwory z tej płyty. Uzupełnią je piosenki Czesława Niemena powstałe w czasie jego fascynacji Norwidem, m.in. „Italiam Italiam”, „Sariusz” czy „Marionetki”.

W centrum jego uwagi znajdował się zwykły człowiek, ale umieszczony w problematyce uniwersalnej. Miał krytyczny stosunek wobec romantycznego dziedzictwa, buntował się przeciw ślepemu przejmowaniu tradycji zatracającego wszelkie przejawy oryginalności. Był krytykiem romantycznej fascynacji narodowym bohaterstwem (...) Umarł niezrozumiany i niedoceniony, jednak nawet u schyłku życia nie przestawał tworzyć. Szeroko odkryty został dopiero w okresie Młodej Polski - tak przypominają postać XIX-wiecznego wieszcza organizatorzy.
Dekameron

Może Cię zainteresować:

Kosmos i miłość w czasach zarazy. Pikantny „Dekameron" w klubie MCK Wilkowyje

Autor: Arkadiusz Korejwo

23/04/2023

Plac konstytucji tychy

Może Cię zainteresować:

Plac przy kościele Chrzciciela wkrótce do remontu. Miasto bierze się za plac Konstytucji

Autor: Redakcja

17/01/2023

Tgk 2023 20

Może Cię zainteresować:

Święto tyskich artystów i koncert-podróż. Za nami tegoroczna gala kultury w Mediatece

Autor: Arkadiusz Korejwo

20/04/2023