Wspomniana wystawa i jej katalog nagrodzono wyróżnieniem marszałka województwa śląskiego jako wydarzenie muzealne zeszłego roku w kategoriach „wystawy” (gdzie zgłoszono 15 nominacji) i „publikacje książkowe” (11 nominacji). Dyrektor instytucji Aleksandra Matuszczyk i Ewelina Lasota z Działu Fotografii tyskiego muzeum odebrały wyróżnienie na gali w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. - Cieszy, iż są zauważane i doceniane małe lokalne historie - mówiła pierwsza z wymienionych.
Docenione wydarzenie to pierwsza krytyczna wystawa klubu fotograficznego, który działał przy Teatrze Małym będącym wówczas zakładowym domem kultury Fabryki Samochodów Małolitrażowych. Nazwa grupy to inaczej rodzaj szkła techniczne charakteryzującego się dużą przejrzystością. Jego członkowie nierzadko zostawali później fotoreporterami, nauczycielami fotografii i członkami ZPAF; drogę artystyczną i zawodową utorowały im surowe w wyrazie fotografie przemysłowego Śląska, które zebrali w całość i zbadali tyscy muzealnicy.
Członkowie kolektywu na przełomie lat 70. i 80. fotografowali - często tuż przed wyburzeniem - kolonie robotnicze i familoki, hałdy i tereny przemysłowe w największych miastach regionu oraz ludzi żyjących tam na co dzień. Ich zdjęcia wyróżniały się w swoim czasie tematem, stylem i krytycyzmem.
- Mawiali, że Śląsk był ciemny, czarny, smolisty i takie też były ich fotografie - tłumaczą kuratorzy. - Już kilka dekad temu dostrzegli konsekwencje procesów, z którymi ciągle się mierzymy. Celem było także skonfrontowanie autorskiej i oficjalnej / propagandowej wizji regionu oraz refleksja nad manipulacyjną / imaginacyjną siłą fotografii. Poruszała też ważne wątki związane z transformacją Górnego Śląska – krajobrazu przemysłowego i postindustrialnego – i wiążące się z nim kwestie społeczne, ekologiczne czy ekonomiczne.
Poza wystawą, doceniono jej kunsztownie wydany katalog.
Album uzupełniony o teksty po polsku i angielsku i udostępniony za darmo zestawia prace z ekspozycji ze zdjęciami Śląska wykony nami dwie, trzy i cztery dekady później, by ukazać zmiany (lub ich brak) w otoczeniu, któremu poświęcali uwagę członkowie KRON.
Poza nagrodą władz województwa, album ten został wyróżniony niedawno w konkursie Fotograficzna Publikacja Roku w ramach 14. edycji łódzkiego Fotofestiwalu, umorezt o randze międzynarodowej.
- Odświeżenie interesujących fotografii i znakomity projekt. Publikacja w ciekawy sposób opowiada o zjawisku historycznym, pokazuje cykle zdjęć dziś niedostępne szerszej publiczności, wreszcie opowiada o wycinku Polski. Marzyłoby nam się widzieć więcej takich prac, także o innych klubach i grupach fotograficznych - argumentowało swoją decyzję jury.
Katalog jest nadal bezpłatnie dostępny w Muzeum Miejskim w formie papierowej oraz do ściągnięcia jako PDF z jego sklepu internetowego
Może Cię zainteresować: