Najczęstsze przyczyny swędzenia skóry

Swędzenie to objaw albo skutek, ale przyczyny takiego stanu rzeczy są bardzo różne. Jeśli swędzi cię skóra, nie sięgaj od razu po ciężki arsenał typu maść ze sterydami. One przydają się w przypadku ciężkich dermatoz, a przyczyny swędzenia mogą być bardziej prozaiczne.

Najczęstsze przyczyny swędzenia skóry

Ugryzienia przez insekty

Komary, meszki, ale też wszy, pchły, pluskwy i inne nieciekawe stworzenia, chociaż małe, potrafią gryźć dość uciążliwie. Swędzenie skóry spowodowane insektami jest stosunkowo łatwe do rozpoznania, bo na ciele pozostają punktowe ślady. Każdy jest w stanie rozpoznać ugryzienie przez komara, niektórzy znają też meszki. Wszy działają przede wszystkim w obrębie owłosionej skóry głowy, ugryzienia mogą pojawić się na szyi. Z kolei pluskwy łatwo rozpoznać po grupowych śladach, najczęściej występują w potrójnych skupiskach.

Choroby skóry

Wiele chorób skóry daje swędzące objawy. Do najczęściej występujących należy łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, egzema. Choroby skóry wymagają konsultacji dermatologicznej i dobrania odpowiednich leków. Niektóre choroby skóry mają charakter incydentalny, inne są przewlekłe i można je jedynie łagodzić.

Suchość skóry

Suchość skóry może być spowodowana różnymi czynnikami, jednakże ostateczny efekt zawsze jest podobny: skóra swędzi, łuszczy się, jest matowa, czasem szara.

Z suchością skóry można sobie poradzić na kilka sposobów, począwszy od zmiany diety i włączenia do niej warzyw i owoców, aż po kremy, balsamy i maści nawilżające. Trzeba się jednak pogodzić z tym, że z wiekiem skóra staje się sucha i mniej sprężysta.

Alergie

Alergie na ogół kojarzone są z katarem siennym i wysypką, jednak one także mogą być przyczyną swędzenia skóry. Co ciekawe, swędząca skóra może się pojawić nie tylko po bezpośrednim kontakcie z alergenem (sierść psa lub kota, włosy ludzkie), ale też na skutek alergii pokarmowych. Swędzenie wywołują także roztocza i pyłki.

Stres

Powód, o którym mówi się stosunkowo mało. Niewiele osób wie, że stres może objawiać się na różne sposoby – nie tylko drżeniem rąk, problemami z sennością i nerwowymi nawykami. Czasem jego objawem jest właśnie swędząca skóra. Organizm na różne sposoby daje znać, że potrzebuje relaksu i odpoczynku, warto się wsłuchać w te wskazówki.

Detergenty i inne środki chemiczne

Chemia obecna w domu także może być powodem swędzenia, choć rzadko o tym myślimy. Najczęściej objawy pojawiają się na dłoniach, ale nie musi to być regułą. Jeśli zachodzi podejrzenie, że to właśnie domowe środki czystości wywołują swędzenie skóry, warto nauczyć się korzystać z rękawiczek przy zmywaniu, praniu lub sprzątaniu.

Hormony

Hormony, chociaż na ogół myślimy o nich dobrze, także mogą wywołać niedogodności związane ze swędzeniem skóry. Dotyczy to zwłaszcza kobiet w okresie menopauzy, ale tego typu objawy pojawiają się również u kobiet w ciąży.

Przyjmowanie leków

Chociaż sztandarowa zasada medycyny brzmi: „Po pierwsze nie szkodzić”, to nie da się ukryć, że niektóre leki wywołują rozmaite skutki uboczne. Jeden z nich (trzeba dodać, że jeden z łagodniejszych) to swędzenie skóry. Jeśli jest bardzo uporczywe, można poprosić lekarza o zmianę leku.