Wielkanocne kiermasze i jarmarki to oczywiście możliwość, by upolować prezenty "od Zajączka" dla najbliższych oraz maszkety na wielkanocny stół, ale też okazja, by spędzić rodzinnie czas. Jarmarki organizowane przez śląskie miasta to jednak nie tylko stoiska handlowe. Można tu zażyć rozrywki, dobrze zjeść i poczuć nie tylko atmosferę świąt, ale też (wreszcie) wiosnę.
Sprawdźcie, gdzie koniecznie trzeba wybrać się na Jarmark Wielkanocny i jakie atrakcje oferują miasta, w których są organizowane najładniejsze jarmarki w regionie.
Katowice zapraszają na Jarmark Wielkanocny 14.03 - 1.04.2024r.
Na katowickim Jarmarku Wielkanocnym nie brakuje tradycyjnych i regionalnych smakołyków oraz wyrobów rękodzielniczych. Z myślą o najmłodszych odwiedzających przewidziano też liczne atrakcje. W tym roku jarmark potrwa od 14 marca do Poniedziałku Wielkanocnego 1 kwietnia, ale atmosferę świąt będzie można poczuć do Niedzieli Miłosierdzia Bożego – 7 kwietnia.
- Wielkanoc to czas, który chcemy spędzać w gronie rodziny, przyjaciół i najbliższych osób. Jednym z miejsc, gdzie będzie można poczuć klimat Wielkanocy oraz znaleźć wszystko, co niezbędne do udekorowania domu czy zapełnienia świątecznego koszyka, jest nasz katowicki Jarmark Wielkanocny – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Mieszkanki i mieszkańców Katowic oraz całej Metropolii, a w szczególności dzieci, dla których również zostały przewidziane atrakcje, zapraszam na katowicki Rynek – dodaje prezydent.
Na Rynku ustawionych zostało ponad 40 domków, w których można kupić wianki, koszyczki i ozdoby wielkanocne, ale też biżuterię, ceramikę i świece, a także różnego rodzaju pisanki. Nie brakuje również stoisk z jedzeniem. Odwiedzający mogą zakupić naturalne miody, wyroby wędliniarskie oraz oczywiście wielkanocne baby. Miłośnicy śląskich smaków mogą spróbować m.in. tradycyjnego żuru.
Podczas trwania jarmarku przewidziano również różnego rodzaju atrakcje takie, jak „Ślonski Młyn”, kolejka elektryczna, karuzela czy wielkanocny ogródek. Te atrakcje z pewnością umilą czas każdemu, kto będzie chciał odwiedzić w tym roku jarmark. Nie zabraknie też innych niespodzianek.
- Chcemy, by jarmark przyciągał jak najwięcej mieszkańców, dlatego w dniach od 15 do 17 marca odbędą się pokazy zdobienia pisanek oraz haftu ręcznego przeprowadzone przez doświadczone artystki z Muzeum Wsi Opolskiej. Ponadto 23 i 24 marca powstanie strefa zabaw plastycznych „Łączka zajączka”, gdzie dzieci będą mogły wykazać się swoją kreatywnością – mówi Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji.
Jarmark potrwa do 1 kwietnia, a więc Poniedziałku Wielkanocnego. Punkty handlowe działające w ramach jarmarku są otwarte przez cały czas jego trwania:
- od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-19.00
- w soboty i niedziele w godz. 10.00-20.00
Natomiast punkty gastronomiczne są dostępne do godz. 22.00. Jarmarkowe ozdoby wielkanocne pozostaną na katowickim Rynku do niedzieli 7 kwietnia.