Prezes Tyskich Linii Trolejbusowych podpisał dziś w Urzędzie Marszałkowskim umowy na dofinansowanie zakupu nowoczesnych jednostek niskoemisyjnych. Wsparcie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Regionalnego Programu Operacyjnego to kolejny etap projektu elektryfikacji transportu miejskiego, który zakłada Zielony Transport Publiczny. Dofinansowanie to ponad 23 miliony złotych!
- Program NFOŚiGW, z którego pochodzi połowa dofinansowania śląskiej inwestycji, jest przykładem skutecznej realizacji przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska zobowiązań podjętych przez rząd w „Programie dla Śląska". W ten sposób poprawiamy jakość życia w regionie, jak również ograniczamy emisję tlenków azotu, których przekroczenia stanowią wspólne wyzwanie dla samorządu oraz ministerstwa – mówił obecny na spotkaniu minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
Hybrydowe jednostki znacznie poprawiają komfort jazdy. Są ciche i nowoczesne. Ich główną zaletą jest jednak zmniejszenie do minimum emisji szkodliwych tlenków azotu i dwutlenku węgla.
- Trolejbusy, które trafią do Tychów są pojazdami innowacyjnymi, i są w pewnym sensie połączeniem trolejbusu i autobusu elektrycznego. Podstawowym źródłem napędu będą zabudowane baterie, a sieć trakcyjna będzie służyła ich ładowaniu. Ponadto nowe pojazdy będą wyposażone we wszystkie niezbędne systemy ułatwiające pracę kierowcy oraz nowoczesny system informacji pasażerskiej – skomentował Marcin Rogala, prezes TLT.
Nowoczesne pojazdy pojawią się na drogach za około 14 miesięcy. Obecnie w mieście dostępne są 23 trolejbusy i 2 autobusy elektryczne.