Sekretarz stanu w MSWiA powiedział, że projekt ustawy o OSP będzie stworzony przez strażaków ochotników. Dodał, że wszystkie przepisy zostały skonsultowane na wielu spotkaniach, które odbyły się w całej Polsce. Sekretarz stanu podkreśla, że głównym celem ustawy o OSP jest wprowadzenie dodatków do emerytur dla strażaków ochotników.
Będzie on skonstruowany jako comiesięczny dodatek w postaci 1/14 najniższego wynagrodzenia. Dodatek ten będzie przyznawany po 25 latach służby w OSP dla mężczyzn i po 20 latach służby w OSP dla kobiet. – powiedział wiceminister Maciej Wąsik.
Strażacy OSP na równi z PSP
Projekt ustawy o OSP będzie zakładał taką samą ochronę prawną dla strażaków ochotników, wykonujących zadania przewidziane w ustawie, jaką mają strażacy zawodowi.
Chcemy także, aby strażacy OSP za uszczerbki poniesione w akcjach otrzymywali takie same odszkodowania jak strażacy PSP – podkreślił wiceszef MSWiA.
Szkolenia BHP
Nowe rozwiązania dla OSP będą rozstrzygać również kwestie dotyczące szkoleń. Chcemy zapewnić strażakom ochotnikom wysoki poziom szkoleń. Za szkolenia BHP będzie odpowiedzialna gmina, za pozostałe Państwowa Straż Pożarna. Będą one oczywiście bezpłatne - powiedział wiceminister Maciej Wąsik.
Wśród przedstawionych posłom propozycji ustawowych, omawianych podczas konsultacji w jednostkach OSP, znalazły się również: finansowanie strażakom ochotnikom prawa jazdy kategorii C oraz wprowadzenie dla nich legitymacji służbowych, na podstawie których będą mogli otrzymać stosowne przywileje i zniżki.
Na spotkaniach ze strażakami ochotnikami wysłuchaliśmy ich postulatów i argumentów. Rozprawiliśmy się też z wieloma fake newsami, które były rozpowszechniane przez środowiska niechętne tej ustawie, np. że zabieramy mundury, czy zamkniemy część straży – podkreślił wiceminister Maciej Wąsik.
Na posiedzeniu zespołu udział wzięli: Sekretarz Stanu w MSWiA, Maciej Wąsik; Komendant Główny PSP, nadbryg. Andrzej Bartkowiak oraz Zastępca Komendanta Głównego PSP, nadbryg. Adam Konieczny.