Zaparkuj i jedź w Tychach
Od 1 lutego kierowcy mogą już zostawiać swoje pojazdy na poziomie 0 obiektu, jaki stanął przy ulicach Wyszyńskiego i Edukacji. Lokalizacja jest nieprzypadkowa. W pobliżu znajdują się dwa przystanki autobusowe obsługiwane przez ponad 20 linii. Nowa infrastruktura została zaprojektowana jako obiekt typu "park and ride". Kierowcy mogą zostawić tam samochód bezpłatnie, jeśli dalszą podróż odbędą pojazdami komunikacji miejskiej.
- Osoba korzystająca z parkingu powinna posiadać bilet upoważniający do przejazdu środkami komunikacji zbiorowej lub potwierdzenie jego zakupu bądź w szczególnych przypadkach inne uprawnienie do korzystania z komunikacji zbiorowej. Bilet na przejazdy środkami komunikacji zbiorowej, upoważniający do bezpłatnego korzystania z parkingu, może zostać zakupiony w dowolnej formie, tj. bilet papierowy, elektroniczny w aplikacji - tłumaczą urzędnicy.
Aby skorzystać z parkingu należy:
- przy wjeździe na parking podjechać pod szlaban wjazdowy i z terminala pobrać jednorazowy wydruk dowodu wjazdu
- wydruk dowodu wjazdu należy umieścić w pojeździe w widocznym miejscu, pozwalającym na odczytanie jego treści
- przy wyjeździe z parkingu należy podjechać pod szlaban wyjazdowy i na terminalu wyjazdowym nacisnąć przycisk otwierający szlaban
Postój na parkingu nie może przekroczyć dwunastu godzin. Ograniczenie ma na celu zapewnienie rotacji pojazdów.
Nowa infrastruktura już czeka na kierowców
Aktualnie dostępne są miejsca parkingowe na parterze. Poziom +1 zostanie oddany do użytku w późniejszym terminie. Obiekt otwarty jest całodobowo siedem dni w tygodniu. Skorzystają z niego nie tylko kierowcy samochodów osobowych, ale także motocykli czy rowerów.
- Na parkingu znajduje się 117 miejsc postojowych dla samochodów osobowych, 57 zlokalizowanych w poziomie parteru i 60 miejsc postojowych w poziomie +1, w tym 5 miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych. Ponadto w północno-wschodniej i zachodniej części parkingu przygotowano 48 miejsc postojowych dla rowerów oraz 22 miejsca dla motocykli - wyliczają urzędnicy miejscy.
W ramach inwestycji zadbano także o powiązane z głównym zadania. Zamontowano monitoring, przebudowano istniejące ciągi piesze, zbudowano nowe odcinki chodników i ścieżek rowerowych, wymieniono dwie wiaty przystankowe zlokalizowane po obu stronach ulicy Wyszyńskiego.
Całkowita wartość projektu wyniosła prawie 13 mln zł. Na ten celu udało się pozyskać unijną dotację. Dofinansowanie wyniosło 9,4 mln zł (ponad 81% kosztów).