Podczas wczorajszej konferencji prasowej zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Marszałek Jakub Chełstowski przyznał, że wiele planowanych w związku z przypadającą w maju rocznicą - musiało zostać przeniesionych do przestrzeni online. Wydarzenia o największej skali zaplanowano na lato, kiedy to zakończyło się powstanie. Z początkiem lipca - w Parku Śląskim otwarte zostanie multimedialne muzeum, które upamiętni trzy zrywy z lat 1919, 1920, 1921.
Powstanie serial historyczny
Najciekawszą z zapowiedzianych nowości bez wątpienia jest... plan powstania serialu o Wojciechu Korfantym. Jego premiera miałaby się odbyć najpóźniej za 2 lata. Fabuła związana z życiem w czasach Powstań Śląskich opowiedziana zostanie przystępnym językiem współczesnym. Produkcja ma pochłonąć blisko 20 mln zł. Przy realizacji będzie pracować Instytucja Kultury Ars Cameralis, Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego, Instytucja Filmowa Silesia-Film oraz Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
- Po naradach stwierdziliśmy, że aby dotrzeć do jak najszerszej społeczności stworzymy serial, dostępny na platformie cyfrowej. To będzie produkcja współczesna, która pokaże dzieje Śląska tego okresu przez pryzmat życia zwykłych ludzi. Wojciech Korfanty będzie w tle nadawał odpowiedniego tonu wydarzeniom, które miały miejsce i zmieniły historię. - powiedział marszałek Jakub Chełstowski.
Podczas spotkania dla mediów, Marszałek przypomniał o zeszłorocznej wideokonferencji z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy, w związku z nadchodzącą rocznicą. Prezydent podkreślił wtedy konieczność nadania obchodom rangi ogólnopolskiej i zapowiedział swój udział w nadchodzących uroczystościach.
W ramach przypomnienia...
Ostatnie z powstań doprowadziło do przyznania Polsce znacznie większej, niż obecnie zamierzano -części Górnego Śląska. Zryw poprzedził plebiscyt, który odbył się 20 marca 1921 r. Do głosowania dopuszczone były osoby, które emigrowały ze Śląska. Z Niemiec przyjechały aż 182 tys. osób, a z Polski – 10 tys. W plebiscycie wzięło udział 97% uprawnionych osób. Za przynależnością do Polski opowiedziała się mniejszość – 40,3%, dlatego też – Komisja Plebiscytowa zdecydowała o przyznaniu prawie całego obszaru Niemcom (bez powiatu pszczyńskiego i rybnickiego). W efekcie doprowadziła do strajku generalnego, który rozpoczął się 2 maja. Dotyczył większości zakładów pracy. Nocą rozpoczęło się powstanie, na czele którego stanął właśnie Wojciech Korfanty. Walki trwały dwa miesiące. Opanowano cały obszar plebiscytowy, broniąc go przed Niemcami. W wydarzeniu wzięło udział blisko 60 tys. Polaków. Według źródeł – życie straciło ponad 1200 z nich.
W wyniku zrywu – Rada Ambasadorów zdecydowała o przyłączeniu do Śląska 29% terenu I 46% ludności z ponad 11 tys. kilometrów kwadratowych powierzchni, zamieszkałej przez ponad 2 miliony ludzi. W Polsce znalazły się m.in. Katowice, Świętochłowice, Chorzów, Rybnik, Lubliniec, Tarnowskie Góry, Pszczyna.
- Bez Wojciecha Korfantego, bez jego myśli, determinacji nie byłoby Śląska w Polsce, nie bylibyśmy dziś na tej konferencji, nie rozmawialibyśmy o planach, które chcemy realizować. Jesteśmy to winni ludziom tamtych czasów - powstańcom śląskim. - podkreślił prof. Zygmunt Woźniczka.
Po zakończeniu konferencji w Urzędzie odbyła się debata online dotycząca rocznicy. W spotkaniu wzięli udział Jakub Chełstowski, Zygmunt Woźniczka, Zbigniew Kadłubek, Andrzej Krzystyniak czy Tomasz Sakiewicz.
Przypominamy, że rok 2021 - ponownie jak 2020 i 2019 - obchodzony jest jako Rok Stulecia Wybuchu - w tym roku - III Powstania Śląskiego. Zgodnie z uchwałą Senatu - 2021 jest kolejnym już - rokiem Powstań Śląskich.