Tyski szlak miejski „Od socrealizmu do postmodernizmu" istnieje od 2011 roku. Jest to 13 „mebli miejskich” i 10 tablic informacyjnych. Powstał w celu pokazania koncepcji urbanistycznych całego okresu powojennego Tychów. Dzięki tablicom znajdującym się na szlaku, tyszanie i turyści mogą lepiej poznać nasze miasto i dowiedzieć się czegoś o jego historii.
Odświeżenie miejskiego szlaku
Stworzenie i oznakowanie miejskiego szlaku w 10 lat temu, kosztowało 869 418 złotych. 739 005,30 złotych pochodziło ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.
– Rozpoczął się montaż nowych tablic dobrze znanego tyszanom i tyszankom oraz turystom i turystkom Szlaku Miejskiego Tychy. Istniejący od 2011 roku unikatowy szlak miejskiej architektury zyska nie tylko świeży wygląd, ale przede wszystkim nową i przejrzystą odsłonę graficzną – informują pracownicy Muzeum Miejskiego w Tychach.
Odświeżenie przejdą 23 tablice informacyjne znajdujące się przy najbardziej atrakcyjnych kulturowo i architektonicznie miejscach w mieście. Na tablicach można znaleźć:
- informacje z opisem obiektu lub miejsca
- archiwalne zdjęcia
- plany architektoniczne
Wszystkie informacje pochodzą z zasobów Muzeum Miejskiego w Tychach, a te współczesne są autorstwa Marii Lipok–Bierwiaczonek i Artura Pławskiego.
Kod QR i Tychy od A do Z
Więcej ciekawych informacji będzie można znaleźć poprzez kod QR, który odsyła na poświęconą Szlakowi stronę internetową. Zakończenie prac montażowych jest planowane przed świętami Bożego Narodzenia 2021.
– Tychy to unikatowe miasto, gdzie można poznać koncepcje urbanistyczne i dzieła architektury całego okresu powojennego, począwszy od 1950 roku. Realizowane w kolejnych latach osiedla i obiekty układają się w atrakcyjny ciąg zwiedzania. Wszystko to na stosunkowo niewielkim obszarze, który można spenetrować w czasie kilkugodzinnego spaceru. To sprawia, że Tychy coraz częściej przyciągają uwagę miłośników architektury i urbanistyki, a także socjologów miasta – dodają pracownicy Muzeum Miejskiego.
Dzięki położeniu różnych ciekawych obiektów w mieście szlak można zwiedzać w dowolny sposób, chronologicznie lub tematycznie. Trasa prowadzi przez prawie wszystkie tyskie osiedla – od A do Z, a także dzielnice istniejące przed budową Nowych Tychów.