Najnowsza wystawa firmowana przez tyskie Muzeum Miejskie poświęcona jest twórczości Doroty Wejchert – córki Hanny i Kazimierza, naczelnych projektantów tzw. Nowych Tychów. Para profesorów architektury prowadziła w Tychach dom, który przyozdobili irysami i w którym wychowała się artystka, która postanowiła uczynić te kwiaty motywem przewodnim swojego cyklu obrazów, w którym przedstawia je w realistycznych oraz abstrakcyjnych akwarelach. - Technika, polegająca na połączeniu akwareli z ekoliną, pozwala opowiedzieć artystce o gorzko-słodkim zapachu kwiatów i ich krótkim czasie kwitnienia - tłumaczą muzealnicy.
Wernisaż rozpocznie się w siedzibie muzeum o 18, po czym goście zaproszeni zostaną pod pobliską Andromedę, gdzie z okazji debiutu nowego znaku świetlnego zaplanowano nietypowe przyjęcie ogrodowe nawiązujące do tych. które organizować niegdyś Kazimierz Wejchert.
- Były swoistym pretekstem do spotkań z rodziną i z przyjaciółmi. Odbywały się one corocznie w maju lub w czerwcu – w czasie kwitnienia tych kwiatów, którymi fascynował się ten architekt i urbanista. Spotkania te miewały różne nazwy – np. „Irys-party”, „Irys-show”, czy „garden party”. Śladem po nich są chociażby zaproszenia, listy i fotografie. Te cenne pamiątki korespondować będą na wystawie z pracami - dodaje Muzeum Miejskie.
Premiera nowego neonu w Tychach
Neon powstał z pomocą fundacji NEON Katowice Dominika Tokarskiego, który odratował swego czasu jeden ze skazanych na zezłomowanie napisów świetlnych z głównego dworca w Katowicach.Przedstawia je w realistycznych oraz abstrakcyjnych akwarelach. + Technika, polegająca na połączeniu akwareli z ekoliną, pozwala opowiedzieć artystce o gorzko-słodkim zapachu kwiatów i ich krótkim czasie kwitnienia. Ewudentnje te stylowe miejskie ozdoby wracają do łask także i w sąsiednich Tychach - to kolejny w ostatnich latach po uratowaniu "ruszającego się" modelu atomu przy Bielskiej, zainstalowaniu szpitalnego krzyża na dachu odnowionego szpitala Megrez i powrotu teatralnych masek na wyremontowanym gruntownie Teatrze Małym.
Neon w formie kwiatu irysa został wykonany dzięki środkom z konkursu Tyskie Inicjatywy Kulturalne, w którym kadra MCK przyjmuje od artystów, organizatorów i aktywistów pomysły na nowe działania twórcze i po ocenie wybiera te, które wesprze w realizacji.
Wystawa potrwa do 28 grudnia; wstęp wolny. Zapisy: tel. 887 450 212 (także SMSem), g.oleksy@muzeum.tychy.pl.
Może Cię zainteresować:
Nocny rajd rowerowy po Tychach w ramach "tygodnie bez samochodu"
Może Cię zainteresować: