Odsłonięcie neonu z irysem na Andromedzie uświetni wernisaż w tyskim Muzeum Miejskim

W piątek 20 września przy okazji malarskiego wernisażu prac Doroty Wejchert, córki naczelnych projektantów większości powojennej części miasta, odsłonięty zostanie neon przedstawiający irysa na bocznej ścianie Andromedy.

Najnowsza wystawa firmowana przez tyskie Muzeum Miejskie poświęcona jest twórczości Doroty Wejchert – córki Hanny i Kazimierza, naczelnych projektantów tzw. Nowych Tychów. Para profesorów architektury prowadziła w Tychach dom, który przyozdobili irysami i w którym wychowała się artystka, która postanowiła uczynić te kwiaty motywem przewodnim swojego cyklu obrazów, w którym przedstawia je w realistycznych oraz abstrakcyjnych akwarelach. - Technika, polegająca na połączeniu akwareli z ekoliną, pozwala opowiedzieć artystce o gorzko-słodkim zapachu kwiatów i ich krótkim czasie kwitnienia - tłumaczą muzealnicy.


Wernisaż rozpocznie się w siedzibie muzeum o 18, po czym goście zaproszeni zostaną pod pobliską Andromedę, gdzie z okazji debiutu nowego znaku świetlnego zaplanowano nietypowe przyjęcie ogrodowe nawiązujące do tych. które organizować niegdyś Kazimierz Wejchert.

- Były swoistym pretekstem do spotkań z rodziną i z przyjaciółmi. Odbywały się one corocznie w maju lub w czerwcu – w czasie kwitnienia tych kwiatów, którymi fascynował się ten architekt i urbanista. Spotkania te miewały różne nazwy – np. „Irys-party”, „Irys-show”, czy „garden party”. Śladem po nich są chociażby zaproszenia, listy i fotografie. Te cenne pamiątki korespondować będą na wystawie z pracami - dodaje Muzeum Miejskie.

Premiera nowego neonu w Tychach


Neon powstał z pomocą fundacji NEON Katowice Dominika Tokarskiego, który odratował swego czasu jeden ze skazanych na zezłomowanie napisów świetlnych z głównego dworca w Katowicach.Przedstawia je w realistycznych oraz abstrakcyjnych akwarelach. + Technika, polegająca na połączeniu akwareli z ekoliną, pozwala opowiedzieć artystce o gorzko-słodkim zapachu kwiatów i ich krótkim czasie kwitnienia. Ewudentnje te stylowe miejskie ozdoby wracają do łask także i w sąsiednich Tychach - to kolejny w ostatnich latach po uratowaniu "ruszającego się" modelu atomu przy Bielskiej, zainstalowaniu szpitalnego krzyża na dachu odnowionego szpitala Megrez i powrotu teatralnych masek na wyremontowanym gruntownie Teatrze Małym.

Neon w formie kwiatu irysa został wykonany dzięki środkom z konkursu Tyskie Inicjatywy Kulturalne, w którym kadra MCK przyjmuje od artystów, organizatorów i aktywistów pomysły na nowe działania twórcze i po ocenie wybiera te, które wesprze w realizacji.

Wystawa potrwa do 28 grudnia; wstęp wolny. Zapisy: tel. 887 450 212 (także SMSem), g.oleksy@muzeum.tychy.pl.

Tyski Nocny Rajd Rowerowy

Może Cię zainteresować:

Nocny rajd rowerowy po Tychach w ramach "tygodnie bez samochodu"

Autor: Arkadiusz Korejwo

17/09/2024

Teatr Mały, lata 60.

Może Cię zainteresować:

Mały wrócił i jest piękny. Historia najważniejszego teatru Tychów

Autor: Arkadiusz Korejwo

14/09/2024