Zanim poznał go cały świat sztuki, był ubogim Żydem urodzonym w białoruskim Łozinie jako najstarsze z dziewięciorga dzieci sprzedawcy śledzi - Mojsze Zacharowiczem Szagałowem, co odbiło się w jego sztuce, gdzie intelektualne prądy Zachodu mieszają się ze wschodnimi inspiracjami. Jego wizja wstrząsnęła światem plastyki i wywróciła go do góry nogami.
Jego imieniem nazwano nawet planetoidę.
Pierwszą prawdziwą ostoję znalazł w Paryżu w sławnej dzielnicy Montparnasse, lecz poszukiwania nosiły go po świecie - próbował nawet wrócić do radzieckiej Rosji, lecz bolszewicy odtrącili jego sztukę jako zbyt awangradową. Jego ukochaną barwą był błękit, do czego odnosi się tytuł wystawy - „Poezja błękitnej duszy”.
Jednak moja sztuka, sądziłem, jest być może sztuką szaloną, płomienną rtęcią, błękitną duszą wybuchającą z płócien - określał swoją twórczość wielki innowator.
Dostępna dla zwiedzających od 13 kwietnia wystawa w tyskiej Tichauer Art Gallery to zbiór ponad stu dzieł - obrazów i grafik w technikach sięgających od drzeworytu do kartki pocztowej - oraz poezji w autorskim tłumaczeniu.
[Jego] wiersze opływają w oniryczne obrazy, automatycznie pojawiające się w głowie czytelnika, co z pewnością dowodzi ogromnego wpływu malarstwa na jego drugą wielką pasję, którą było pisanie - czytamy w opisie wystawy.
Wystawa Chagall. Poezja błękitnej duszy będzie dostępna do 9 czerwca. Bilety w cenie 30/39 złotych dostępne w galerii.
Może Cię zainteresować:
Widoki z bliska – wystawa w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach.
Może Cię zainteresować:
Między pięknem a przerażeniem. Przekrój sztuki Jacka Rykały w Tichauerze
Może Cię zainteresować: