Olbrychski i Schejbalowie na otwarcie 50. Tyskich Spotkań Teatralnych 17 listopada

Jubileuszowa, pięćdziesiąta edycja największej imprezy teatralnej w Tychach rozpocznie się od wystawienia w niedzielę 17 listopada na deskach odnowionego Teatru Małego "Ogrodnika" - sztuki o historycznych postaciach francuskiej "belle epoque" w mistrzowskiej obsadzie.

"Ogrodnik" - spektakl

"Ogrodnik" to wyprodukowany przez fundację IMKA dramat historyczny według Lanie Robertson, w którym Daniel Olbrychski wciela się w genialnego malarze Claude'a Moneta, a towarzyszą mu na scenie Jerzy Schejbal jako Georges Clemenceau - premier Francji i tuza światowej polityoki sprxed przeszło stu lat oraz jego córka Magdalena i Marta Chodorowska, która gra Blanche Monet - pasierbicę i synową idola impresjonistów. W spektaklu spędzają ze sobą kilka intensywnych dni w pracowni Moneta w Giverny. Kłócą się, obrażają, przekonują do własnych kompletnie różnych ocen rzeczywistości, która nie jest przyjazna żadnemu z nich. Clemenceau właśnie cudem przeżył zamach na niego, Monet zaś ma kryzys twórczy i nie maluje – uprawia ogród, pielęgnuje rośliny.


- Co jest w życiu najważniejsze? Przyjaźń. Miłość. Sztuka. Polityka. Los. Nieuchronność przeznaczenia. Talent. Pasja. Te wszystkie pojęcia są istotą spotkania dwóch wielkich i ważnych postaci przełomu XIX i XX wieku, Claude’a Moneta, jednego z najwybitniejszych i najbardziej cenionych malarzy świata, jednego z twórców impresjonizmu i Georgesa Clemenseau, giganta polityki, twórcy Ententy, czyli Trójprzymierza Anglia-Francja-Rosja przed wybuchem I wojny światowej (...) Zażarte dyskusje przyjaciół mogą jednak spowodować zmianę spojrzenia na rzeczywistość. Skuteczną zmianę. Monet wraca do malowania. Spod jego pędzla pojawiają się bajecznie piękne nenufary we wszystkich barwach - głosi zapowiedź.


Jedna z recenzji przedstawienia zwraca uwagę na jego aktualność: "To, co intryguje w tej sztuce, to jej aktualność i uświadomienie sobie, że sztuka i przyjaźń, wtedy i dzisiaj w świecie społecznego bałaganu i wojny w pobliżu, działań motłochu przeciwko demokracji i rozsądnemu porządkowi świata może mieć istotny wpływ na nasze życie, bycie, istnienie, na naszą hierarchię wartości".


Początek o godzinie 18. Bilety w cenie 80 złotych dostępne w kasie teatru oraz online na Czas trwania: 90 min (bez przerwy); spektakl rekomendowany dla widzów od 16 lat.

"Fragmentaria'", A  Seidel-Kożuch

Może Cię zainteresować:

50. Tyskie Spotkania Teatralne: wystawa "Fragmentaria" od 15.11

Autor: Arkadiusz Korejwo

14/11/2024

Art Music Club Tychy

Może Cię zainteresować:

Przekora, czyli Maanam po nowemu. Koncert 16 listopada w Tychach

Autor: Arkadiusz Korejwo

15/11/2024

Hubert Zemler

Może Cię zainteresować:

Poemat toksyczny na perkusję i orkiestrę. Hubert Zemler i AUKSO w Mediatece Tychy 16.11

Autor: Arkadiusz Korejwo

15/11/2024