Otwarcie nowych oddziałów chirurgii w szpitalu wojewódzkim w Tychach

Trwający półtorej roku remont jednych z najważniejszych części szpitala Megrez w Tychach dobiegł końca. Jeden z odnowionych oddziałów chirurgicznych wyróżnia jedyna w skali kraju - a może i świata - tzw. dźwiękosfera. Przyjrzyjmy się szczegółom kolejnej inwestycji w lokalną ochronę zdrowia.

Oddziały chirurgii ogólnej i onkologicznej oraz chirurgii rekonstrukcyjnej narządu ruchu zostały poddane gruntownemu remontowi, który pochłonął 24 miliony złotych. W ostatnich latach szpital zmienił się niemal całkowicie - oddziały położniczy, zakaźny i neurologiczny dostały nowe oblicze, przeniesiono tu także z osiedla A poradnię psychologiczno-pedagogiczną.

„Dźwiękosfera” - innowacja tyskiej placówki

Zabiegi dostępne na oddziale chirurgii narządu ruchu to m.in. endoprotezoplastyka stawu biodrowego, kolanowego oraz ramiennego, chirurgia powypadkowa czy leczenie osteoporozy.

- Zmieniło się wszystko. Cały oddział ma kompletnie nową infrastrukturę. Wszystkie stanowiska są zaopatrzone w gazy medyczne, każda z sal posiada bezpieczną dla chorych wentylację oraz węzeł sanitarny – mówi lek. Mateusz Hanslik, ordynator oddziału chirurgii narządu ruchu.

W każdej sali chorych oraz pozostałych pomieszczeniach oddziału zostały zainstalowane głośniki, z których pacjenci oraz kadra usłyszą kojące dźwięki generowane przez algorytm komputerowy, które wpływać będą na samopoczucie i organizm. Każda z sal, w której leżą chorzy będzie osobną sekcją, w której usłyszymy inne dźwięki, a jeszcze inne – na korytarzu oddziału. Za wykonanie instalacji odpowiada śląska fundacja Soundscape.

Nowa chirurgia ogólna w Tychach

Chirurgia jelit, wątroby, żołądka, trzustki, yrostka robaczkowego, leczenie żylaków i zakrzepów czy powikłania cukrzycowe - to z kolei czołowe zadania nowego oddziału chirurgii ogólnej i onkologii,

Na każdej z sal znalazły się elektrycznie sterowane łóżka, osobna łazienka, - Przede wszystkim, na oddziale poprawił się komfort dla pacjentów oraz kadry. Zwiększyliśmy liczbę sal chorych, zmieniliśmy gruntownie wystrój całego oddziału tak, aby wywoływał pozytywne emocje i skojarzenia, wpływając tym samym na proces powrotu do zdrowia – mówi ordynator, dr hab. Bogdan Chmiel.

Niemal całość kosztów remontu (blisko 99%) pokryły władze miasta.

Zarząd gminy wydał w ostatnich latach około 100 milionów złotych na remonty Megrezu. Dalsze plany modernizacji szpitala obejmują utworzenie w miejscu obecnej izby przyjęć pełnoprawnego SOR-u oraz remont (lub budowa nowego) bloku operacyjnego i kolejnych oddziałów. Tempo i skala tych zmian zależy w dużej mierze od tego, jak obecny rząd przychyli się do programu naprawy finansów samorządów postulowany przez władze wielu gmin, w tym Tychów.

Bieżące wiadomości z życia Megrezu można śledzić na na profilu szpitala na Facebooku (link).

Związek Miast Polskich - tablica

Może Cię zainteresować:

Nowy zarząd Związku Miast Polskich. Maciej Gramatyka w komisji rewizyjnej

Autor: Arkadiusz Korejwo

26/06/2024

Fiat 500 i Leapmotor T03

Może Cię zainteresować:

Żegnaj Fiat 500, witaj Leapmotor T03? Włosko-chińskie roszady w tyskiej fabryce

Autor: Arkadiusz Korejwo

25/06/2024

Tai chi na Paprocanach

Może Cię zainteresować:

Waleczna gimnastyka. Zajęcia tai-chi na Paprocanach

Autor: Arkadiusz Korejwo

24/06/2024