- Motywacją dla zgłoszenia projektu do budżetu obywatelskiego była moja pasja przyrodnicza oraz chęć stworzenia pretekstu dla edukacji w dobie kryzysu klimatycznego i przyrodniczego nt. roli przyrody w mieście. Sad ma sprzyjać też refleksji nt. uprawy jedzenia, zdrowej, nieprzetworzonej żywności, możliwości zwiększania samowystarczalności żywieniowej mieszkańców miast oraz stanowić miejsce, w którym mieszkańcy chętnie wypoczywają – mówiła Katarzyna Palka, wnioskodawczyni projektu sadu miejskiego. Na początku listopada w 2021 roku odbyła się akcja sadzenia drzew w celu stworzenia pierwszego sadu miejskiego.
W sadzie pojawiły się także elementy małej architektury, które mają zachęcić do korzystania z przebywania w owocowym sadzie. - Dla odpowiedniej aranżacji przestrzeni, zachęcającej do korzystania z tego miejsca, powstaną elementy małej architektury w wydaniu naturalistycznym m.in. kłody drewna, siedziska z drewna np. z miejskiej wycinki służące zarówno do wypoczynku, jak i do zabawy dzieci – informowała przed powstaniem sadu Róża Jaros z Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych w Tychach.
Gatunki i odmiany w sadzie miejskim
- Stara jabłoń Kosztela - odmiana z XVI w., nazwę nadał jej król Sobieski. Drzewo owocowo-ozdobne.
- Stara jabłoń Antonówka - tradycyjna odmiana, pochodząca z terenów Rosji. Owoce biało-żółte, dojrzewają na przełomie września i października.
- Stara jabłoń Złota Reneta - wyhodowana w Anglii na przełomie XIX w. Owoce barwy złotożółtej.
- Koksa Pomarańczowa - złocistożółte, prążkowane owoce z czerwonym rumieńcem.
- Czereśnia
- Wiśnia
- Śliwa węgierka
- Renkloda Ulena
- Morela
- Brzoskwinia
- Pigwowiec
- Oliwnik
- Rokitnik
- Porzeczki
- Agrest
- Aronia
- Malina
Dodatkowo w pierwszym sadzie miejskim w Tychach pojawiła się kopuła - pergola, która została obsadzona różnymi odmianami winorośli. Ma 6,5 m średnicy, wykonana jest z drzewa modrzewiowego i składa się ze 100 trójkątów.